Foto: TASR - Prezídium HaZZ

Situácia na požiarisku je podľa hasičov už pár dní stabilizovaná a nezhoršuje sa. Slovenskí hasiči, ktorí pomáhajú uhasiť rozsiahly požiar v českom Národnom parku České Švajčiarsko, by mali na lokalite požiaru ostať do piatku.

Už deviaty deň bojujú hasiči s rozsiahlym požiarom v českom Národnom parku České Švajčiarsko. Ako referuje web TV Nova, na mieste zasahuje takmer tisícka hasičov a denne prichádza nová technika z viacerých regiónov Česka.

S ohňom hasiči bojujú od nedele predminulého týždňa. Dym z požiaru je v dôsledku poveternostných podmienok cítiť vo viacerých častiach Česka.

Podľa najnovších informácií sa síce neobjavujú nové ohniská požiaru a hasičom sa darí držať plochu zásahu na približne 2 860 hektároch, napriek tomu však nemajú oheň jednoznačne pod kontrolou. Situáciu hasičom komplikuje znížená viditeľnosť, vietor i náročný terén.

V pondelok priviezli hasičom ďalšiu techniku, vrátane štvorkoliek, čerpadiel a asi 200 hadíc. Zasahuje taktiež šesť českých a 12 nemeckých vrtuľníkov. Pripravených je aj päť lietadiel.

Foto: TASR – Prezídium HaZZ

Slovenskí hasiči by mali ostať v Českom Švajčiarsku do piatku

Slovenskí hasiči, ktorí pomáhajú uhasiť rozsiahly požiar v českom Národnom parku České Švajčiarsko, by mali na lokalite požiaru ostať do piatku. Slovenský tím naďalej obsluhuje všetky tri umelo vytvorené plniace nádrže na stanoviskách Mezná a Vysoká Lípa.

Využitie fireflexov a ich taktické umiestnenie blízko požiariska dnes ocenil aj generálny riaditeľ HZS ČR Vladimír Vlček. Informovalo o tom oddelenie komunikačné a vnútorných záležitostí Prezídia hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

Po dnešnom rannom brífingu na letisku v Ústí nad Labem rozhodli, že slovenské vrtuľníky budú počas dnešného dňa nasadené na nedostupné kopce Bournak a Vetrovec na východnej strane požiariska. V daných lokalitách ich nasadia aj s ďalšími vrtuľníkmi, aby mohli čo najefektívnejšie hasiť.

Pomáhajú aj naši vojaci

S požiarmi pomáhajú okrem hasičov, pilotov aj slovenskí vojaci. Vláda 28. júla schválila vyslanie do 30 príslušníkov Ozbrojených síl SR s vrtuľníkom UH-60M Black Hawk s hasiacim modulom a príslušnou kolesovou technikou.

Pri hasení požiaru, ktorý pohltil stovky hektárov lesa, pomáhali aj dve talianske lietadlá Canadair, ale museli sa vrátiť do Talianska, kde je ich treba na hasenie tamojších požiarov. V piatok ich vystriedali dve podobné lietadlá zo Švédska, z ktorých každé pojme 3 000 litrov vody. Situácia na požiarisku je podľa hasičov už pár dní stabilizovaná a nezhoršuje sa.