Katedrála Notre-Dame v plameňoch. Foto: TASR

Názory ľudí sa líšia. Existovalo prepojenie medzi požiarom Notre-Dame a proroctvom už pred storočiami?

Len málokedy sa nájde niekto, kto ešte nikdy nepočul o mužovi menom Nostradamus. Ten sa venoval všelijakým smerom, ako lekárstvo, filozofia či astrológia. Najznámejší je ale vďaka písaniu štvorverší, ktoré ho dokázali presláviť aj takmer 600 rokov po jeho smrti. 

Čas od času sa nájde niekto, kto sa v týchto zápisoch rozhodne trochu prehrabať, „preložiť“ jedno z proroctiev do jazyka dnešného sveta a následne ho aj zverejniť. Inak to nebolo ani v tomto prípade, kedy sa sociálnymi sieťami začala šíriť správa o tom, že aj Nostradamus predpovedal plamene, ktoré zasiahli Notre-Dame.

Hodiny po tom, čo sa 15. apríla parížsky Notre-Dame zmietal v hrozivých plameňom, niektorí z ľudí na sociálnych sieťach zdieľali vetu: „Keď veľká katedrála červeno zažiari, začne sa úpadok ľudskej rasy.“ Odkazovali pritom na astrológa, ktorý žil v 16. storočí, taktiež známeho ako Nostradamus.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Rafael José Acosta López (@ralph_joseph),

Michael de Nostradame bol skutočný človek, ktorý na území Francúzska v danom období žil. Známi v povedomí väčšiny ľudí sa stal práve vďaka svojej knihe štvorverší Les Prophéties, z ktorej mal pôvodne pochádzať aj tento výrok. V tejto zbierke sa však nenachádza nič, čo by priamo odkazovalo na dané proroctvo.

Je možné a aj najviac pravdepodobné, že tento príspevok odkazujúci sa Nostradama vznikol len s cieľom získania čo najvyššieho počtu reakcií v podobe likeov, zdieľaní a komentárov. Nakoľko sa táto veta podpísaná Nostradamom šírila v mnohých jazykoch, ľudia pochopiteľne túžili prísť na to, kde je ukrytá pravda.

Podľa niektorých názorov bol tento moment skutočne predpovedaný už dávno v minulosti. Na túto skutočnosť odkazuje Jessica Adams na svojom astrologickom webe, kde sa venuje prepojeniu proroctva a tweetu Emanuela Macrona prostredníctvom jedného konkrétneho slova – emócie. Ale aj znameniam, ktoré boli konkrétne v štvorverší zapísané a ich postaveniu v astrologickom kruhu.

Pôvodný štvorverš:
Hlava Barana, Jupitera a Saturnu,
Boh večný, aké zmeny môžeme očakávať?
Nasledujúc dlhé storočie, zlo sa vráti
Francúzsko a Taliansko, akým emóciam podľahnete?

Jedna spojitosť je očividná na prvý pohľad. Nakoľko oba texty hovoria o vážnych udalostiach prepojených s emóciami a ako inač vyjadriť emócie, ako prostredníctvom slova emócie. V tomto bode ale celé prepojenie medzi danými odkazmi končí, podložené a hodnoverné dôkazy totiž neexistujú.

Nostradamove verše boli vždy obohatené o rúško tajomstva, ktoré malo za úlohu pravdepodobne to, že si ich každý mohol vysvetliť podľa svojho vlastného gusta. Niet divu, s určitosťou sa takýmto spôsobom chcel chrániť pred útokmi v prípade nevydareného či neuskutočneného proroctva.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa MondoArchitettura 💻 Blog (@mondoarchitettura),

Podobne je to aj s úryvkom „veľká katedrála červeno zažiari“. Ako portál flowee.cz uvádza, táto časť nijakým spôsobom neodkazuje konkrétne na akúkoľvek katedrálu či oheň. Červená žiara môže znamenať skutočne čokoľvek. Spokojne aj výzdobu tvorenú čisto červenými kvetmi.

Je veľmi pravdepodobné, že aj toto konkrétne „proroctvo“ bolo len výplodom emócií a pre pridanie kvapky vážnosti podpísané menom Nostradama. Netreba však zabúdať, že ono samotné vzniklo a bolo zdieľané až potom, čo už požiar na streche zmenil niekoľko trámov na popol.

snopes.com, flowee.cz, jessicaadams.com

Najnovšie články