foto: Pixabay

O využívaní zvierat v cirkusoch sa hovorí už niekoľko rokov.

Krajiny so postupne uvedomujú, že zvieratá sú príliš vzácne na to, aby slúžili ako cirkusová atrakcia a okrem toho, ubližovanie, akému sú neraz vystavované, si nezaslúžia. Ich miesto je vonku v divočine, nie pod cirkusovými stanmi pre pobavenie ľudí. Zdá sa, že k podobnému záveru dospelo aj Portugalsko.

Nedávno portugalská vláda schválila zákon, ktorý poteší srdce nejedného milovníka zvierat. Nový zákon prikazuje, že do roku 2024 sa všetky cirkusy musia vzdať predstavení, v ktorých vystupujú divné zvieratá. Zákon sa týka celkovo 40 druhov, ako napríklad zebry, slony, tigre či levy. Oslobodených tak bude z cirkusov až viac ako 1 000 divých zvierat.

Foto: Pixabay.com

Bianca Santos, viceprezidentka miestnej skupiny, ktorá sa zaoberá ochranou zvierat sa vyjadrila, že divé zvieratá nepatria do cirkusu a ľudia by sa mali vedieť zabaviť aj bez toho, aby pri tom musel trpieť iný živý tvor. Na tomto sa jednohlasne zhodli aj predstavitelia vlády a Portugalsko sa tak pridalo ku krajinám, ktoré zakázali využívanie zvierat v cirkuse.

Tento trend podporuje čoraz väčšie množstvo krajín, medzi nimi napríklad Rakúsko, Belgicko, Estónsko, Anglicko a mnoho ďalších. Zákaz využívania zvierat v cirkusoch zaviedlo aj Slovensko a aj susedné Poľsko. Obmedzenia vstúpili do platnosti aj u našich českých susedov, ale aj v Maďarsku.

Andre Silva sa vyjadril, že ľudia si konečne začínajú uvedomovať, že väčšie klietky a prísnejšie pravidlá a kontroly jednoducho nepostačujú. Nie sú riešením pre zvieratá, ktoré sa v rukách človeka zmenili na bábky a boli zbavené akejkoľvek dôstojnosti. Riešením je však nový zákon, v rámci ktorého musia majitelia cirkusov do roku 2024 nahlásiť každé zviera a tie budú následne prevezené do nových, bezpečných domovov nie len v Portugalsku, ale aj v iných krajinách, kde to bude pre zvieratá najvhodnejšie.

Foto: Pixabay.com

Samozrejme, vláda sa snaží motivovať aj majiteľov cirkusov a tvrdí, že každý, kto zaregistruje a odovzdá zvieratá pred skončením vytýčenej doby, bude odmenený. Proti zákonu sa zatiaľ rozhodlo bojovať 20 portugalských cirkusov. Tvrdia totiž, že zákon ohrozuje ich existenciu a obávajú sa, že vďaka nemu cirkusy postupom času celkom zaniknú a remeslo prestane existovať.

phys.org, four- paws
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy