Foto: Kew Gardens/Presskit

Nové lekno pomenovali Victoria boliviana.

Obrie lekno nachádzajúce sa v londýnskej kráľovskej botanickej záhrade Kew Gardens bolo teraz popísané ako nový druh. Botanici ho pritom mali na očiach 177 rokov, no netušili, že je to nepopísaný druh. Ide tak o prvý objav nového druhu lekna za viac ako storočie. V rode lekien Victoria existovali doteraz iba dva druhy, teraz pribudol tretí. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Až 3,2 metra

Nový druh pomenovaný Victoria boliviana, ako uvádza štúdia publikovaná v časopise Frontiers in Plant Science, patrí medzi najväčšie lekná na svete. Ako uvádza portál IFL Science, listy lekna môžu dorásť až do priemeru troch metrov. Najväčšie listy lekien sa nachádzajú sa v Bolívii v záhrade La Rinconada dosahujú priemer až 3,2 metra.

Lekná Victoria boliviana sa tiež nachádzali v Kew gardens už 177 rokov, no botanici si mysleli, že ide o druh Victoria amazonica. Všetko sa ale zmenilo, keď si botanik Carlos Magdalena prezeral kombináciu historických, geografických a záhradníckych záznamov, a tiež skúmal živé exempláre.

Na počesť Bolívie

Následne bola vykonaná hĺbková analýza DNA a zistilo sa, že Victoria boliviana je geneticky veľmi odlišná od ostatných dvoch druhov.

Názov dostalo lekno na počesť krajiny, kde sa prirodzene nachádza a tiež na počesť bolívijských partnerov výskumu. Novo popísané lekná sa nachádzajú vo vodných ekosystémoch Llanos de Moxos a je teraz najväčším druhom lekna na svete.