apis cor

Prvý dom, vytlačený pomocou mobilnej 3D technológie, bol postavený v meste Stupino v Rusku.

Dom sa nachádza v Rusku a má rozlohu 37 metrov štvorcových. Ak práve teraz premýšľate nad tým, ako dlho môže trvať vytvoriť dom pomocou 3D tlačiarne, prezradíme vám, že sa to podarilo za neuveriteľných 24 hodín. A ak si ešte stále neviete predstaviť ako taká 3D tlačiareň vyzerá a ako je možné, že dokáže postaviť dom, video v článku vám to ukáže. Ak ste nič podobné nikdy nevideli, možno vám to vyrazí dych! 

Náklady na zhotovenie domčeka sa vyšplhali na 10-tisíc eur. 3D tlač spoločnosti Apis Cor postavila dom pomocou mobilnej tlačiarne, a to hneď na mieste. Hlavným materiálom na vybudovanie domu bola betónová zmes. Pomocou nej sa ,,vytlačili“ priečky, steny a obvodový plášť. Keď boli hotové , pridali sa okná a rôzne zariadenia, vrátane nábytku potrebného pre domácnosť. Celá stavba sa zavŕšila dokončením lesklého náteru na vonkajšiu stranu domu.

Možno práve premýšľate či nie je príliš malý a či má naozaj všetko, čo bežný človek potrebuje pre svoje pohodlie. Nemusíte sa báť. Dom má predsieň, kúpeľňu, obývaciu izbu, aj kuchyňu. Ak by ste naozaj premýšľali o takomto domčeku, spoločnosť Apis Cor tvrdí, že jeho záruka je až 175 rokov.

Apis Cor

,,Chceme zmeniť verejný názor, ktorý si myslí, že takáto stavba nemôže byť rýchla, šetrná k životnému prostrediu a spoľahlivá,“ tvrdí zakladateľ Nikita Chen-Yuntai na stránke Apis Cor. Ich cieľom je vytvoriť medzinárodnú stavebnú firmu, ktorá by mohla riešiť problémy ubytovania po celom svete. Apis Cor zároveň vyhlásil, že je prvou spoločnosťou, ktorá vyvinula 3D tlačiareň, schopnú vytlačiť dom priamo na mieste. Je to naozaj prevratné, pretože domy tlačené 3D technikou, sú väčšinou vyrobené mimo staveniska a až neskôr zmontované na mieste.

Apis Cor
Apis Cor

V minulom roku bol prvý 3D tlačený bytový dom postavený v Číne. Ďalšej čínskej firme sa o niečo neskôr podarilo vytlačiť dokonca  kompletný dvojposchodový dom, a to priamo na mieste. Treba podotknúť, že im to trvalo ,,až“ 45 dní.

Je naozaj obdivuhodné akými obrovskými krokmi sa technológia posúva vpred. To, čo bolo pred pár rokmi nemysliteľné a nepoznané, sa dnes objavilo, zdokonalilo a je schopné sa normálne používať. V budúcnosti sa pomocou tejto techniky môžu vytvárať domy rôznych tvarov a veľkostí. Spoločnosť Apis Cor to má skutočne dobre premyslené.

Pozri aj: Neuveriteľné, no je to realita. Tieto tri ostrovy stoja menej, než je priemerná cena trojizbového bytu v Bratislave

interez.sk (Anna Zábojníková), mashable.com
Uložiť článok

Najnovšie články