Foto: Górska Osada

Matej Mensatoris / / Lokál
Kto by nechcel na chvíľu uniknúť z reality a oddýchnuť si v blízkosti prírody? Pre tých, ktorí nemusia práve stan či polorozpadnutú chatu, je tu aj táto luxusná dedinka, ktorá ťa prenesie do iného sveta.

Len kúsok od slovensko-poľských hraníc pri Zakopanom leží toto prekrásne miesto s názvom Górska Osada, ktoré nevytvorila len príroda, ale aj človek. Konkrétne Poľka Urzsula Górska – Iwicka, ktorá je študovanou architektkou a grafičkou a v tejto oblasti sa narodila. Vyrastala v horskom prostredí medzi drevenicami, vždy milovala svoju domovinu, preto sa rozhodla zrealizovať tu svoj projekt. Postavila luxusný chatový rezort pre tú najkomfortnejšiu a najčarovnejšiu horskú dovolenku.

Urszula okrem riadenia Górskej Osady riadi aj architektonické štúdio, ktoré je súčasťou organizácie Tatra Arts Association, ktorá podporuje umelcov. Všetka jej práca sa sústredí na región Podhalie, ktorý takýmto spôsobom propaguje. Celá osada pozostáva z pravých poctivých dreveníc, ktoré vznikli tradične zo smrekového dreva, s drevenými škridlovými strechami a sú zaizolované vlnou. Sú do detailu prepracované, čo sa týka exteriéru aj interiéru a je vidno, že majiteľka do projektu vložila srdce.

Foto: Górska Osada

Urszula vychádzala z goralskej tradície a snažila sa prepojiť bohatú históriu so súčasnými dizajnovými prvkami. Pre stavbu dreveníc využila šikovnosti poľských remeselníkov, ktorí napríklad ozdobili steny dreveníc či drevené trámy ručne vyrezávanými tradičnými motívmi. Chatky sú napriek odkazu na tradíciu moderne a luxusne zariadené, nájdeme tu prevažne prírodné materiály aj prvky ako parožie, kožušiny či krb. Na deti čakajú zvieratá, napríklad ovečky, a tiež detské ihrisko.

Foto: Górska Osada

Snom tejto Poľky bolo nielen realizovať sa v tom, čo vie najlepšie, teda v architektúre a dizajne, ale zároveň umožniť aj iným ľuďom spoznať krásu tohto regiónu. Tá je prezentovaná nielen v týchto krásnych stavbách, ale všade navôkol, či už v remeselnej zručnosti ľudí, tradíciách a najmä prírode. To všetko si môžeš vychutnať aj ty a zároveň v zrelaxovať v týchto romantických chalúpkach, ktoré sú nepochybne najčarovnejšie, keď napadne sneh. Blízko osady je viacero lyžiarskych stredísk alebo sa môžeš previesť na konskom záprahu.

Čo môže byť lepšie, než vychutnávať si horúcu šálku čaju či grogu za oknom takejto čarovnej chalúpky? Viac nájdeš na FB Górska Osada.

Pozri aj: Tri ročné obdobia za jediný deň. Mladý pár zo Slovenska natočil prekrásne video z Rysov, ktoré vám tatranské štíty ukáže tak, ako ste ich nevideli

startitup.sk (Marianna Mikešová)
0
Komentovať (0)