Foto: twitter.com

TASR / / News
V Spojených štátoch v meste Tempe (štát Arizona) zrazilo autonómne vozidlo Uberu chodkyňu.

Žena zrážku neprežila, zomrela v nemocnici. Podľa predbežných zistení polície sa nehode nedalo zabrániť. Vyšetrovací tím amerického úradu pre dopravu NHTSA zisťuje bližšie okolnosti tragédie.

Žena prechádzala v nedeľu (18.3.) večer cez cestu, na ktorej práve Uber testoval robotické auto. Polícia zistila, že išlo rýchlosťou 64 km/h a nenašli sa nijaké stopy, že brzdilo. Povolená maximálna rýchlosť na úseku ulice bola 56 km/h. Na autonómne vozidlo bolo upravené auto švédskej automobilky Volvo.

Žena prechádzala cez cestu mimo priechodu, pričom tlačila vedľa seba bicykel. Šéfka miestnej polície Sylvia Moirová povedala, že záznam z jednej kamery zachytil ženu, ktorá vstúpila na vozovku z tieňa. Podľa nej bolo jasné, že nešťastiu  nedalo zabrániť.

Uber po kolízii s chodkyňou dočasne zastavil všetky ďalšie testy svojich autonómnych áut. Firma testovala robotické vozidlá aj v San Franciscu, Pittsburghu a Toronte. Uber patrí medzi desiatky amerických firiem, ktoré vyvíjajú vlastný program v tejto oblasti.

NHTSA uviedol, že v roku 2016 zomrelo na amerických cestách viac ako 37.000 ľudí. Počet usmrtených chodcov vzrástol medziročne o 9 %. Experti zistili, že 90 % dopravných havárií spôsobujú vodiči, teda ľudský faktor. Práve spoľahlivé robotické autá by ich mali výrazne znížiť.

Pozrite si zábery z nehody:

 

Pozri aj: Uber sa spojil s NASA a vytvárajú koncept prepravy pomocou lietajúcich áut. Do roku 2020 by sa mali ponad LA vznášať elektrické taxíky

0
Komentovať (0)