Ilustračné foto: IMDB

brooklynskyfrajer / / Veda
Určite nemalé množstvo z vás v detstve a možno aj neskôr fantazírovalo nad tým, aký by bol svet s lietajúcimi autami.

Takéto dohady, špekulácie a predstavy patria k detstvu. Naivné sny nás vedia častokrát udržať nad vodou, aj keď sme si ich absurdnosti vedomí. Keď sa však rozprávame na tému lietajúce autá, máme na mysli budúcnosť. V skutočnosti je to natoľko nepredstaviteľné, že to niekomu môže pripadať ako sci-fi. Avšak niekoľko serióznych faktov nám dokazuje, že v budúcnosti už žijeme.

Nie je to tak do očí bijúce, ako by sme si možno priali, ale je to tak. Autonómne autá, donášková služba cez drony, plány na osídľovanie Marsu či umelá inteligencia s vlastným občianstvom. A veľké plány už nemá len Musk s jeho autami a vesmírnym programom.

Uber prichádza s novou službou Uber Elevate a chce ju spustiť v Los Angeles. To znamená, že ľudia žijúci na západnom americkom pobreží sa budú môcť do troch rokov prepravovať v autách fungujúcich na báze helikoptér.

Unsplash

Podľa Jeffa Holdena, vedúceho projektu v spoločnosti Uber, je tento typ dopravy skvelou náhradou hromadného prepravovania. Najmä v mestách akým je Los Angeles, pretože tu nie je dobre vyriešená infraštruktúra spojov. Táto metóda by mohla prepraviť viac ľudí bez toho, aby zahustila premávku. A používanie týchto (zrejme autonómnych) vozidiel má byť viac než jednoduché.

Unsplash

Bude to rovnaké ako objednať si klasický Uber cez aplikáciu. Z ulice prejdete na takzvaný skyport, čo je niečo ako zastávka na streche najbližšej budovy vo vašom okolí. Na tomto mieste sa budete musieť odvážiť, aby sa predišlo situácií, že by auto malo problém s nadmernou hmotnosťou. Nová služba by mala byť stále lacnejšia ako náklady na vlastnenie auta, pretože byť drahý, nie je motto spoločnosti Uber. Jeff Holden tvrdí, že si všetko starostlivo preštudovali a sú schopní vytvoriť takúto dopravnú štruktúru. Preto nie je dôvod, aby sme boli skeptickí.

Pexels

Denne by malo v meste prebehnúť desaťtisíce letov. Holden tiež zmienil, že spojili svoje sily s NASA, aby boli schopní v meste vytvoriť dopravný letový systém. Ako sme už zmienili, taxíky budú pravdepodobne autonómne, a preto si tento projekt vyžaduje ohromné množstvo zodpovednosti. Lietajúce autá by mali doraziť aj do texaského Dallasu a do Dubaja. Čo však skutočne prinesú, ukáže len čas.

Pozri aj: Čínska vesmírna stanica sa vymkla spod kontroly. Už v januári môže dopadnúť na Zem a toto je územie, kde pravdepodobne havaruje

iflscience.com
Komentovať (0)