Foto: SITA/Branislav Bibel

ÚŠP doplnil návrh na predĺženie väzby obvinených z akcie Očistec.

Dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry dnes doplnil návrh na predĺženie väzby obvineným zapleteným k kauze Očistec. V dôkazových materiáloch sa objavila aj mimoriadne zaujímavá nahrávka, ktorá vrhá na expremiéra Roberta Fica veľmi zlé svetlo. Informujú Aktuality a DenníkN.

Videozáznam pochádza z chaty, kde sa stretli prominentní ľudia ako Robert Fico, Robert Kaliňák, syn Tibora Gašpara, oligarcha Norbert Bödör a ďalší. Videozáznam má údajne niekoľko hodín a riešia na ňom nielen neformálne veci, ale aj rôzne živé kauzy, pripravujú sa tlačové besedy či sa rozprávajú o trestných konaniach. Polícia vraj menovaných sledovala niekoľko dní na bližšie nešpecifikovanej chate.

Ide vraj o jednoznačné dôkazy

“Prokurátor ÚŠP 22. októbra doplnil svoj návrh na predĺženie väzby obvinených v kauze Očistec o obrazovo-zvukové záznamy získané postupom podľa paragrafu 114 Trestného poriadku na základe príkazu sudcu pre prípravné konanie okresného súdu v inej trestnej veci, ktorú nedozoroval ÚŠP,” objasnila TASR hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.

Ako zdôraznila, vyhotovené obrazovo-zvukové záznamy potvrdzujú snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz. “Zároveň diskreditovať a kriminalizovať vyšetrovateľov NAKA a prokurátorov ÚŠP, ako aj úniky informácií od niektorých orgánov presadzovania práva nepovolaným osobám,” dodala.

V rámci vlaňajšej akcie NAKA Očistec bol zadržaný bývalý policajný prezident Tibor G. a ďalší bývalí vysokí policajní funkcionári. Medzi nimi aj exriaditeľ protikorupčnej jednotky Róbert K., Marián Z., niekdajší šéf NAKA Peter H. aj exšéf národnej jednotky finančnej polície Bernard S. a iní. Viacerí z nich sú naďalej stíhaní väzobne.

Foto: TASR-Jaroslav Novák

V prípade padli obvinenia pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a pre zločin korupcie. Vo väzbe sú preto, aby nemohli ovplyvňovať svedkov na slobode a pokračovať v trestnej činnosti.

Vyjadrenie Roberta Fica

K téme sa už stihol vyjadriť aj predseda Smeru-SD Robert Fico. “S obhajcami nevinných ľudí som sa stretával a budem sa stretávať, aby som mal dostatok informácií pre svoju politickú prácu. Z tohto absurdného odpočúvania sa nikto nedozvie nič viac, ako počuje odo mňa na tlačových konferenciách,” povedal.

Tento deň je podľa Fica len potvrdením, že demokracia a právny štát sú na Slovensku “v totálnom rozvrate”. “Rok a pol hovorím o zneužívaní trestného práva na boj s opozíciou. Rok a pol tvrdím, že vo väzbe sedia nevinní ľudia. Je to moja legitímna politická agenda, ktorá sa potvrdzuje každým dňom,” skonštatoval.

0
Uložiť článok
Komentovať