Foto: Pexels

V jednej z najväčších databáz, ktoré boli objavené sa podľa bezpečnostných IT expertov nachádza spamový zoznam, obsahujúci 711 miliónov adries.

Bezpečnostný technik a výskumník z Paríža známy ako Benkow odhalil dva nesmierne dlhé zoznamy dát. Jeden z nich zahŕňa len e-mailové adresy, zatiaľ čo druhý je o čosi vážnejší a zahŕňa adresy a heslá. Dôležitá vec, ktorú by teraz mal urobiť každý z nás je napísať svoj e-mail do vyhľadávača, aby ste zistili či ste jedným zo šťastlivcov, ktorý adresa bola zahrnutá do databázy. Prípadne ste sa mohli stretnúť s ešte väčším nešťastím a majitelia môžu poznať aj vaše heslá.

Zmieňovanú stránku vedie expert na počítačovú bezpečnosť, Troy Hunt, ktorý sa ako prvý dostal k tomuto mega zoznamu, potom čo mu ho odoslal Benkow. Na stránke píše, že ide o najväčší zoznam dát, aký kedy nahral na Have I Been Pwned a vzhľadom k jej rozsiahlosti pravdepodobne zahŕňa každého muža, ženu i dieťa v Európe.

Pexels

Dáta boli zozbierané robotom známym ako „Onliner Spambot,“ ktorý zaviedol Hunta a Benkowa na IP adresu zaregistrovanú v Holandsku. Hunt oznámil, že viac informácií nebude publikovať, aby nevyvolal zbytočnú paniku. Miestne orgány boli na tento problém upozornené a požiadané, aby bola databáza zrušená, no nič sa zatiaľ neudialo. Netreba snáď znovu pripomínať, aby ste skontrolovali na stránke haveibeenpwned.com, či sa na zozname nachádzate aj vy a najmä či vám nebolo ukoristené aj vaše heslo.

Ak zistíte, že bolo zahrnuté do databázy, zrejme už viete čo máte robiť. Zmeniť si heslo. To neplatí len pre samotnú mailovú schránku, ale aj všetky účty, ktoré sú s ňou prepojené. Je nám jasné, že ide o nesmierne otravnú činnosť, no keby si niekto urobil kópiu kľúča od vášho domu, zrejme by ste tiež urgentne konali a nechali si vymeniť zámok.

Pozri aj: Naozaj nevydržíme bez nákupov ani 24 hodín? Slováci vytvorili na rakúskych hraniciach dopravný kolaps

iflscience.com
Príbehy
0
Komentovať (0)