Foto: Unsplash

Dobré ráno, je streda 6. februára a my máme pre vás pripravený ďalší Interez PODCAST.

Vitajte pri ďalšom dieli pravidelného týždenného Interez podcastu. Prinášame vám ho každú stredu ráno. Ak ste nestihli ten minulý, nájdete ho na tomto odkaze


V dnešnom podcaste si budete môcť vypočuť:

  • Krvných skupín nie je 8 ale 35. Medzi nimi aj „zlatá krv“, ktorá koluje v žilách 45 ľudí na celom svete.
  • Divoká ako medveď grizly, ostrá ako ľad a hustá ako javorový sirup. Jiří Jobánek vás v najbližšom Cestovateľskom kine zoberie na expedíciu Kanadou, kde na vás čaká neskrotná divočina. Zažiť ju môžete už v stredu 13. februára v trnavskom Kine Hviezda. Lístky dostupné tu.
  • Filmové novinky: Na streche – ktorého réžie sa ujal Jirka Mádl, pokračovanie Lego príbehu či temný horor Potomok
  • Najväčšia maloobchodná obchodná sieť na Slovensku prispieva k zelenšej planéte. COOP Jednota končí s plastovými slamkami, tyčinkami do uší a plastovým riadom.
  • Na Spiši vyrástlo mravenisko zo snehu. Vysoké je až 5 metrov, nájdete ho v lyžiarskom stredisku Mraznica.

V ľudskom tele plní krv nenahraditeľnú funkciu. V podstate je akýmsi kuriérom. Distribuuje kyslík, tkanivá zásobuje živinami a zabezpečuje transport hormónov. Okrem toho obsahuje zložky imunitného systému a chráni nás tak pred rôznymi ochoreniami. Už na strednej škole sme sa učili o 8 základných krvných skupinách. V skutočnosti je ich oveľa, oveľa viac. A medzi nimi i také, že by ste ľuďmi s určitou unikátnou krvnou skupinou pohodlne naplnili autobus.

8 základných krvných skupín

Krvné skupiny sa klasifikujú podľa dvoch základných faktorov. Tým prvým je prítomnosť antigénov A a B a protilátok voči chýbajúcim antigénom. Podľa tohto faktora rozlišujeme krv do štyroch základných skupín – A, B, AB a 0. Druhým faktorom, ktorý klasifikuje krvné skupiny je Rhesus faktor. RH faktor je v krvi zastúpený skupinou asi 40 antigénov, z ktorých sa v najväčšej miere objavuje antigén D. Ak teda krv antigén D obsahuje je klasifikovaná ako Rh+ (pozitív). Ak v krvi antigén D absentuje je krv RH-negatív. RH faktor s krvnými skupinami A,B,AB, 0 teda vytvárajú 8 základných krvných skupín, o ktorých sme sa učili všetci.

Foto: Pixabay

Krvných skupín je oveľa viac

Okrem 8 základných krvných skupín sa vo svete vyskytujú desiatky ďalších vzácnych krvných variácií. Medzinárodná spoločnosť pre krvné transfúzie ich formálne uznáva celkom 35. Vo svete je najbežnejšou krvnou skupinou 0, v niektorých oblastiach sveta, ako aj na Slovensku však prevláda krvná skupina A. Štatisticky tiež platí, že drvivá väčšina svetovej populácie a to až 85% má v krvi zastúpený aj antigén D a teda patrí do krvných skupín RH pozitív. Medzi najvzácnejšie krvné skupiny vo svete patrí tzv. Zlatá krv, formálne označovaná ako RH 0 (nula), ktorá preteká žilami menej ako 45 ľudí.

Foto: Pixabay

„Zlatá krv“

Krvná skupina RH nula je výnimočná tým, že neobsahuje žiadny antigén zo skupiny antigénov, ktoré definujú RH faktor. Absencia týchto antigénov môže spôsobiť štrukturálne abnormality a rôzne defekty bunkových membrán. RH nula však nie je vzácna len extrémne slabým výskytom, ale aj svojimi vlastnosťami. Ide totiž o univerzálnu krv.

V prípade potreby teda môže človek s krvným typom RH nula prijať krv od širokého spektra ľudí. Čo sa darcovstva týka, RH nula je unikátna tým, že je možné ju podarovať všetkým atypickým a vzácnym variáciám krvných skupín. Z približne 43 registrovaných ľudí s touto krvnou skupinou je v registri darcov zapísaných len 9. RH nula je teda zlatá krv, ktorej hodnota však zlato mnohonásobne prekračuje.


Podcast portálu Interez môžete bezplatne počúvať a samozrejme odoberať na týchto platformách:


Ďakujeme, že ste opäť počúvali Interez PODCAST, majte príjemný zvyšok týždňa. 

Najnovšie články