Foto: Profimedia

Vedci sa chystajú preskúmať vrak, ktorý je pod vodnou hladinou už stáročia.

Kolumbijská vláda sa rozhodla vyslať hlbinnú expedíciu na prieskum stáročia starého vraku lode San José. Odborníci si myslia, že sa v ňom môže ukrývať poklad v hodnote miliárd dolárov.

Ukrýva mince aj smaragdy

Ako informuje Business Insider, predpokladá sa, že 300 rokov starý vrak lode v Karibiku ukrýva zlaté a strieborné mince, smaragdy a ďalšie vzácne poklady, ktoré by mohli mať hodnotu odhadom až 20 miliárd dolárov. Kolumbijská vláda v piatok predstavila plány na prelomovú hlbinnú expedíciu s cieľom preskúmať legendárnu galeónu San José, ktorá je považovaná za svätý grál medzi lodnými vrakmi.

Foto: Profimedia

Loď sa potopila v roku 1708, keď sa stala obeťou anglickej posádky na ceste do Cartageny. V podpalubí lode sa nachádzalo bohatstvo, ktoré Španielsko získalo z kolónií v Južnej Amerike, vrátane 116 truhlíc plných smaragdov, zlata a striebra. Kolumbijská vláda plánuje do archeologického výskumu historickej pamiatky investovať v priebehu tohto roka približne 4,5 milióna dolárov.

Sporí sa preň Kolumbia, Španielsko aj Amerika

Vrak sa nachádza v hĺbke 600 metrov. Prvá fáza výskumu sa zameria na prieskum vôd v jeho okolí s využitím najmodernejšej technológie na získanie informácií. Kolumbia objavila loď San José v roku 2015. Nález vyvolal množstvo právnych a diplomatických sporov. Nároky na loď si totiž okrem Kolumbie robili aj Španielsko a Amerika.

Foto: Profimedia

Skupina amerických investorov Sea Search Armada požaduje 10 miliárd dolárov, čo je polovica z celkovej odhadovanej hodnoty pokladu, píše Bloomberg. Tvrdí totiž, že potopenú loď objavila práve ona ešte v roku 1982. Kolumbijská vláda trvá na tom, že expedícia sa koná z vlasteneckých dôvodov, nie s cieľom obohatiť sa. Juan David Correa, kolumbijský minister kultúry, povedal, že história je tým najväčším pokladom.

Uložiť článok

Najnovšie články