Foto: MovieStillsDB / Profimedia

Francúzsky herec sa preslávil najmä vďaka filmu Nedotknuteľní (The Intouchables), dnes je hviezdou seriálu Lupin.

Vyrastal v rodine senegalských migrantov spolu so siedmimi súrodencami na predmestí Paríža, čo bola v mnohých prípadoch kombinácia, ktorá málokedy predurčuje úspešnú kariéru. Omar Sy sa však vypracoval z Európy na tie najväčšie filmové a seriálové plátna, o čom svedčí aj celosvetová popularita seriálu Lupin, ktorý príde čoskoro už s 3. sériou. 

Článok pokračuje pod videom ↓

V článku sa dozviete aj:

  • v akých podmienkach vyrastal Omar Sy;
  • ako sa dostal na televízne obrazovky;
  • čo preňho znamenala rola vo filme Nedotknuteľní;
  • kedy videl Ježiša;
  • ako ovládol seriálové rebríčky vďaka Lupinovi.

Cvičiteľ raptorov v nových dieloch Jurského sveta, svojský opatrovateľ Driss z Nedotknuteľných či zlodej – džentlmen v seriálovom hite Lupin. Omar Sy vystriedal za ostatné roky viacero veľmi odlišných, no zároveň zaujímavých rolí, v ktorých vždy potvrdzoval to, že aj európski herci majú potenciál oslniť tie najväčšie scény.

Foto: Profimedia

V detstve však len máločo nasvedčovalo tomu, že z Omara sa stane hviezda filmového, aj seriálového plátna. Sy sa narodil v roku 1978 vo Francúzsku, na predmestí Paríža, pričom bol štvrté z ôsmich detí senegalského otca a mauritánskej matky, ktorí emigrovali do Francúzska v 60. rokoch, píše Express.

Žili veľmi jednoducho

Zatiaľ čo otec pracoval v autodielni, matka si privyrábala ako upratovačka, no uživiť osem detí v tej dobe nebolo vôbec jednoduché. Ideálne to nemali, ani čo sa týka bývania. Omar s rodinou vyrastali v lacnom komunitnom bývaní, ktoré sa poskytovalo sociálne slabším, respektíve rodinám migrantov. Podobné projekty vyrástli aj v Kanade, Alžírsku či v Senegale. Základom bolo nízke nájomné, čomu však zodpovedala nižšia vybavenosť bytov a kvalita bývania.

Záber z filmu Jurský svet, foto: MovieStillsDB

S kariérou začal po strednej škole, keď si to namieril rovno do rádia. Okolie ho totiž dlhodobo vnímalo ako výrečného chlapca s dávkou humoru, ktorým vždy vedel pobaviť. V Radio Nova, ktoré sa zameriavalo primárne na alternatívnu hudbu s minimálnym zásahom mainstremu, pracoval na viacerých programoch. V rámci týchto vysielaní sa spoznal s poprednými francúzskymi komikmi ako Fred Testot či Jamel Debbouze.

Televízia a najväčšia rola jeho života

Sy sa časom presúval čoraz viac aj pred televízne kamery. Najmä na stanici CANAL+ sa objavil v niekoľkých zábavných projektoch, pričom jeho reputácia stúpala každým vysielaním. Ešte pred rokom 2010 sa premiérovo dostal aj do Spojených štátov amerických, kde zo začiatku daboval rôzne americko-francúzske filmy, respektíve prepožičiaval hlasy do viacerých videohier.

V roku 2006 sa zúčastnil aj v minulosti veľmi populárneho programu Pevnosť Boyard, ktorá je známa tiež pre česko-slovenské publikum. Celá jeho práca, ktorej sa 15 rokov venoval, napokon viedla až k obsadeniu vo francúzskom filme Nedotknuteľní (The Intouchables).

Záber z filmu Nedotknuteľní, foto: MovieStillsDB

Snímka z roku 2011 opisuje životný príbeh muža menom Philippe Pozzo di Borgo (vo filme Francois Cluzet), ktorý po nehode na paraglidingu ostal ochrnutý od krku až po končeky prstov na nohách. Inak šikovný a bohatý podnikateľ, ktorý pracoval aj ako manažér spoločnosti Moet and Chandon, potreboval kvôli svojmu postihnutiu tím opatrovateľov. Jedným z nich bol aj senegalský imigrant Abdel Sellou, ktorého v jednom z najúspešnejších francúzskych filmov stvárnil práve Omar Sy.

Za zmienku stojí aj príbeh o tom, ako sa k tejto práci vôbec dostal. „Začali sme tak, že prišli za mnou tvorcovia, povedal som im, že nie som herec. Bolo to vtipné. Boli veľmi talentovaní a scenár bol veľmi dobrý. Takže pre mňa bolo ľahké hrať túto postavu, pretože pre herca je ľahké hrať realitu. Nikdy som neabsolvoval žiadnu divadelnú školu, takže je to len škola života,“ povedal Sy pre Collider.

Najnovšie články