Foto: TASR - Dano Veselský

Zima sa opäť nehlási.

Zdá sa, že po víkende plnom dažďa zrážky začínajú ustávať. V ďalších dňoch sa povodňová situácia stabilizuje a nemalo by hroziť žiadne ďalšie nebezpečenstvo. Ako informuje iMeteo, v priebehu dneška nás čaká výrazná zmena k lepšiemu – mraky vystriedajú slnečné lúče. Zima teda opäť ostáva bokom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Mimoriadny víkend

Počas víkendu Slovensko zažilo dva extrémy. Prvým bolo vyvrcholenie prílivu veľmi teplého vzduchu, ktorý teploty na našom území zdvihol až nad +10 °C. Na juhu krajiny dokonca niektoré teplomery ukazovali teplotu vyššiu ako +19 °C.

Sobota sa tak podľa portálu iMeteo stala jedným z najteplejších zimných dní v novodobej histórii. Teplejší bol už len koniec februára v roku 2021, kedy na Slovensku namerali cez +20 °C.

Kým sobota bola mimoriadne horúca, s príchodom polnoci sa počasie zmenilo. „Ovplyvňovať nás začal vlniaci sa front spolu s tlakovou nížou so stredom nad severným Jadranom, ktorá do našej oblasti od juhozápadu pumpovala mimoriadne vlhký vzduch. Ten sa postaral o extrémne zrážky predovšetkým na južných svahoch Veľkej Fatry a Nízkych Tatier,“ vysvetľuje iMeteo.

Foto: Unsplash

Výdatné zrážky zasiahli napríklad Donovaly, kde počas nedele spadlo viac ako 70 milimetrov. Rieky Revúca, ktorá odvodňuje oblasť Veľkej Fatry, dosiahla až 3. povodňový stupeň, čo spôsobilo výrazné problémy v meste Ružomberok.

Nebezpečenstvo neobišlo ani Nízke Tatry, kde na meteorologickej stanici v Jasnej spadlo za 24 hodín viac ako 100 milimetrov zrážok. Rieky a potoky pod Nízkymi Tatrami dosiahli 2. povodňový stupeň a momentálne stúpa aj rieka Hron.

Ako informovala TASR, Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahy prvého a druhého stupňa na viacerých miestach Slovenska. Pre trvalý dážď tu hrozia povodne. Výstraha druhého stupňa platí pre okresy Michalovce, Trebišov bez Roňavy, Brezno, Banská Bystrica, Ružomberok a Levice západ. Výstrahu prvého stupňa meteorológovia vydali pre okresy Martin, Turčianske Teplice, Liptovský Mikuláš, Žilina – Rajčanka, Prievidza, Žiar nad Hronom, Zvolen, Detva, Poltár, Revúca, Rožňava, Gelnica, Košice-okolie – Hornád.

Čaká nás pokojnejšia situácia

Podľa iMeteo v priebehu noci začali zrážky ustávať a v priebehu dneška sa bude situácia stabilizovať. Čaká nás naďalej prevažne zamračená obloha, no pršať bude už len na východnom Slovensku, avšak nie výrazne.

„Nad strednou Európou sa už dnes začne zvýrazňovať tlaková výš, ktorá začne v priebehu zajtrajšieho dňa zasahovať aj nad naše územie. Od západu sa tak začne nad Slovenskom oblačnosť pretrhávať,“ predpovedá iMeteo. Najvyššia denná teplota bude podľa SITA 8 až 13 °C, na Orave, Liptove a hornom Spiši okolo 6 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov nad morom sa bude pohybovať okolo 0 °C.

To znamená, že teplé počasie bude pokračovať aj v nasledujúcich dňoch. Naďalej sa budú pohybovať nad hranicou +10 °C, čo je na toto ročné obdobie a prvú polovicu februára výrazne veľa.

Uložiť článok

Najnovšie články