Foto: Pixabay

Zatmenie Slnka má na živočíšnu ríšu veľký vplyv. Čo sa deje s takými včelami?

Zatmenie Slnka je jedinečný prírodný úkaz. Nastane vtedy, keď sa Zem, Mesiac a Slnko dostanú do jednej priamky a Mesiac zatieni slnečným lúčom trajektóriu smerujúcu na našu Zem. K čiastočným zatmeniam dochádza pomerne často, úplné sú poriadne vzácne, no vždy ide o výnimočnú udalosť, ktorú sledujú milióny šťastlivcov. Čo však počas zatmenia Slnka robia napríklad také včely? Podľa zistení vedcov, niečo veľmi nezvyčajné. 

Ľudí vždy zaujímalo, ako prírodný úkaz takých rozmerov akým je zatmenie Slnka, vplýva na rôzne živočíchy žijúce na našej planéte. V minulosti zistili napríklad to, že vtáky či ryby zostávajú v pokoji a nevykonávajú takmer žiadny pohyb, šimpanzy sa zoskupujú a sledujú nebeské divadlo, niektoré druhy pavúkov ničia svoje siete a také kravy si predstavenie na oblohe vôbec nevšímajú. Čo však včely?

Foto: Pixabay

O tom, čo robia počas zatmenia Slnka včely, sme ešte pred rokom nevedeli takmer nič. Počas minuloročného úplného zatmenia Slnka v Severnej Amerike, sa však univerzita v Missouri (University of Missouri) rozhodla pre rozsiahly výskum. Zúčastnilo sa na ňom viac ako 400 ľudí, vedcov – pracovníkov univerzity, amatérskych nadšencov i študentov. Tí všetci sa vybrali na 16 zriadených pozorovacích staníc v štátoch Idaho, Oregon a Missouri, aby počúvali a sledovali správanie včiel počas jedinečného prírodného úkazu.

Pozorovacie stanice v troch amerických štátoch boli vybavené špeciálnymi malými mikrofónmi, ktoré sú schopné dokonalo zachytiť aj taký zvuk, akým je včelí bzukot. Pozorovacie stanice boli logicky rozmiestnené do oblastí v dostatočnej vzdialenosti od ľudských aktivít, v ktorých sa včely kvôli opeľovaniu vyskytujú v hojnom počte. Keď bolo po všetkom, záznamy z pozorovacích staníc boli zaslané do laboratória, kde boli podrobné analýze.

Foto: Pixabay

Na základe informácií z rôznych literárnych zdrojov sme predpokladali, že aktivita včiel bude pri ubúdaní slnečných lúčov klesať a absolútne minimum dosiahne pri maxime úplného zatmenia. Neočakávali sme však, že zmena správania včiel bude tak náhla a včely budú pokračovať v lietaní, až kým zrazu celkom nezastanú.“ povedala o výsledkoch výskumu Candace Galen z univerzity v Missouri.

Práve tak totiž vyzeral život včiel počas zatmenia Slnka. Zvukové záznamy zo všetkých 16 pozorovacích staníc a výsledky výskumu odhalili len jedinú lietajúcu včelu. Kým sa zatmenie nedostalo do svojho maxima, včely sa pritom pohybovali vo všetkých lokalitách. Keď však prišla úplná tma, včelí bzukot ustal. Ide pritom o očakávaný výsledok vzhľadom na to, že včely s prichádzajúcim súmrakom lietajú pomalšie a postupne obmedzujú svoju aktivitu.

Foto: Karl Magnuson (Unsplash)

Najbližšie úplné zatmenie Slnka sa v Severnej Amerike odohrá v roku 2024. Univerzita v Missouri plánuje vylepšiť mikrofóny tak, aby dokázali rozlišovať medzi rôznymi pohybmi včiel a zistiť, kde sa vlastne včely počas zatmenia ukrývajú. Nie je totiž celkom jasné či sa vracajú do svojich úľov, alebo ostávajú bez pohybu v otvorenej krajine. Na Slovensku sa podobného experimentu nedožijeme. Najbližšie viditeľné úplné zatmenie Slnka totiž z nášho územia bude možné pozorovať až v roku 2135.

ScienceAlert
Uložiť článok

Najnovšie články