wikipedia.org

katka / / Série
Na poslednej fotografii z roku 1923 sedí v invalidnom vozíku. Vedľa neho stojí jeho sestra Anna Ilyinichna Yelizarova-Ulyanova a jeden z jeho doktorov A. M. Kozhevnikov.

Stál na čele revolúcie, zmenil Rusko na jeho modernú komunistickú podobu a prežil aj pokus o vraždu. Práve ten z roku 1918 mu na tele nechal vážne zdravotné následky. V marci 1922 mu lekári nariadili oddych kvôli silným bolestiam hlavy a malátnosti. Takto skončil jeden z najmocnejších mužov Sovietskeho zväzu.

To, čo naznačovala únava a bolesti, mŕtvice len potvrdili. Prvú dostal v máji 1922 počas cesty do Petrohradu. Nebol schopný hovoriť niekoľko týždňov a pravou polovicou tela takmer nevedel pohybovať. Keď sa v júni čiastočne zotavil, do politiky sa vrátil a v novembri predniesol tri prejavy. V decembri však dostal druhú mŕtvicu, ktorá čiastočne paralyzovala prvú polovicu tela. To ho donútilo stiahnuť sa z politiky. V marci však dostal aj tretiu mŕtvicu. Po tej už však nebol schopný rozprávať a až do smrti bol pripútaný k posteli, hoci oficiálne ostal lídrom komunistov.

wikipedia.org

Podľa iných zdrojov však za jeho stiahnutím z politického života a čoraz viac chradnúcejšiemu zdraviu bol aj iný dôvod. V mladosti sa mal nakaziť syfilisom od parížskej prostitútky. Prvé ťažkosti sa prejavili v roku 1920 a progresívna paralýza Lenina od jesene 1921 vyradila z politiky. Od 26. mája 1922 bol oficiálne chorý, pre verejnosť s „mozgovou mŕtvicou“. V júni – decembri 1922 sa jeho stav normalizoval, no potom ho postihol ďalší záchvat. V Josifovi Stalinovi videl veľkého rivala, a preto sa ho pokúsil odstaviť, no neúspešne. 10. marca 1923 stratil Lenin príčetnosť, z čoho sa plne neprebral až do svojej smrti.

Túto teóriu potvrdzuje viacero ľudí, historička Helen Rappaport tvrdí, že vykazoval viacero symptómov, ktoré sa so syfilisom zhodujú. Mnoho ľudí v najvyšších vládnucich kruhoch Ruska tiež verilo, že ním bol nakazený, no pod hrozbou smrti mali zakázané hovoriť o tom verejne, pretože by to mocného Lenina zahanbilo.

Zomrel 21. januára 1924 vo veku 53 rokov. Jeho telo bolo zabalzamované a dodnes je vystavované v Leninovom mauzóleu.

Pozri aj: Mal 138 rokov, keď zomrel. Náčelník Biely Vlk bol najstarším Indiánom, aký kedy žil

rarehistoricalphotos.com
Komentovať (0)