Foto: SITA

Novinár, ktorého v roku 2021 v Saheli uniesli islamisti, sa vrátil do Francúzska.

Po takmer dvoch rokoch strávených v zajatí džihádistov v africkom regióne Sahel sa v utorok do vlasti vrátil francúzsky novinár Olivier Dubois. Na leteckej základni Villacoublay pri Paríži ho okrem členov rodiny privítal aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, informovala agentúra AFP.

Únos v apríli 2021

Dubois sa stal obeťou únosu 8. apríla 2021, keď sa ho v regióne Gao na severe Mali zmocnila Skupina na podporu islamu a moslimov (GSIM) napojená na islamistickú sieť al-Káida.

V tom čase pracoval pre rôzne francúzske spravodajské médiá a weby vrátane Libération, Le Point a Jeune Afrique. Novinár oznámil svoj únos vo videu, ktoré sa objavilo na sociálnych sieťach 5. mája 2021.

Bol na ceste do regiónu Gao, aby urobil rozhovor s džihádistickým vodcom. Teraz vieme, že ho zajali hrdlorezi, ktorí ho potom odovzdali GSIM,“ uviedol expert spravodajskej televízie France24 na problematiku džihádu Wassim Nasr.

Foto: SITA

Dosiahli oslobodenie

Duboisa na slobodu prepustili v pondelok, následne ho previezli do susedného Nigeru.

Od októbra 2020, keď bola prepustená charitatívna pracovníčka Sophie Pétroninová, ktorú uniesli v Mali v roku 2016, bol Dubois jediným francúzskym rukojemníkom v tejto krajine.

Francúzska ministerka zahraničných vecí Catherine Colonnová počas cesty na Pobrežie Slonoviny v decembri 2022 uviedla, že Francúzsko robí „všetko, čo je v jeho silách“, aby dosiahlo oslobodenie Duboisa.

Duboisovo prepustenie prišlo v čase, keď bol po viac ako šiestich rokoch v zajatí v Afrike oslobodený aj americký rukojemník Jeff Woodke.

Najnovšie články