Ilustračná foto: Unsplash

Na Slovensku končí firma, ktorá v Seredi pôsobila dlhé roky.

Sereď je známa aj z dôvodu, že v nej sídli niekoľko významných spoločností. Dlhé roky sa v nej vyrábajú známe Horalky, no sklady tu má aj Lidl či Amazon. Po ich boku 15 rokov fungovala aj nenápadná kórejská firma, ktorej slovenská etapa sa však končí. O prípade informujú Hospodárske noviny.

Čierna výroba a dlhy

Ako z článku vyplýva, hlinikárska firma Samkang Diecasting Slovakia v najlepšom období zamestnávala približne 70 ľudí a svoje produkty vyvážala najmä do Poľska a Maďarska. V rokoch 2018 a 2019 dosiahla spoločnosť tržby na úrovni takmer 6 miliónov eur, no najmä v posledných dvoch rokoch nakopila množstvo dlhov, ktoré už nie je schopná splácať. Podľa Hospodárskych novín mal zlom nastať na prelome rokov 2022 a 2023.

Stavebné povolenie síce subjekt na svoju výrobnú halu podľa primátora Ondreja Kurbela mal od roku 2008, lenže dodnes skolaudovaná nie je. Firma, ktorá tak fungovala prakticky načierno, sa medzičasom rozhodla pre rozšírenie výroby, ktorú začali opäť načierno, avšak v tomto prípade aj bez platného stavebného povolenia, keďže niektoré priestory boli určené na iné využitie, a nie na produkciu,“ píšu HN.

Fungovanie načierno firmu dobehlo

Rôzne kontroly – ako z mesta, tak aj z iných poverených úradov, zistili uvedené nedostatky a sankcie sa kórejskej spoločnosti začali kopiť. „Chýbajúce povolenia a ignorácia požiadaviek úradov však spôsobili, že podnik dlhuje štátu viac než 170-tisíc eur. Nedoplatky majú na poistení, u daniarov, pri inšpektoráte práce, ale dlhujú aj regionálnemu úradu verejného zdravotníctva,“ uvádza sa ďalej v článku.

Desaťtisícové pokuty už firma zrejme nebude schopná splácať, o čom svedčí aj fakt, že v júli Samkang vstúpil do likvidácie a v októbri požiadal okresný súd v Trnave o vyhlásenie konkurzu. To sa podľa zistení HN začalo tento týždeň.

Najnovšie články