Foto: Pixabay

Už je to viac ako 30 rokov, čo svetom otriasla havária v Černobyle.

Od tých čias si Černobyľ prešiel poriadnymi zmenami. Stalo sa z neho mesto duchov, ktoré čoskoro začalo lákať turistov. Zdá sa však, že Černobyľ dostane opäť novú tvár a nebude slúžiť už len ako pripomienka desivej tragédie. Dve spoločnosti totiž spojili sily a do oblasti bolo namontovaných množstvo solárnych panelov, ktoré by mali krajine dopomôcť k trochu ekologickejšiemu životu.

Dňa 26. apríla v roku 1986 došlo k explózii štvrtého reaktora. Následkom chyby na reaktore a nedostatočne kvalifikovaných zamestnancov, prišlo o život na mieste niekoľko ľudí a mnohí následne ešte roky trpeli a umierali na choroby z ožiarenia. Odhaduje sa, že radiácia do istej miery zasiahla až 75 percent Európy, pričom najviac pocítili následky explózie susedné krajiny Rusko a Bielorusko. Vláda musela evakuovať tisícky rodín, ktoré tu prežili celý svoj život, no zo dňa na deň prišli o všetko, o strechu nad hlavou, o celý majetok a ostali im len spomienky a strach.

Napriek havárii však fungovalo ešte niekoľko reaktorov, pričom posledný bol odstavený v roku 2000. Odhaduje sa však, že potrvá ešte 24 000 rokov, kým úroveň rádioaktivity poklesne na takú úroveň, aby nepredstavovala pre človeka hrozbu. Veľká oblasť v okolí Černobyľu je teda ešte aj 30 rokov po havárii, stále považovaná za nebezpečnú a neobývateľnú, napriek tomu, že život si vždy nájde cestičku a pomaly sa vracia aj sem.

Poľnohospodárstvo, lesníctvo a iné aktivity sa tu však ešte stále vykonávať nedajú. Napriek tomu, že oblasť navštevuje čoraz viac turistov, ešte stále to nie je miesto, kam by sa chcel človek presťahovať a založiť si rodinu. Rozhodlo sa teda, že viac ako 16 hektárov neobývateľných pozemkov sa využije čo najužitočnejším spôsobom.


Na vymedzenom priestore bolo doteraz namontovaných až 3 800 solárnych panelov, ktoré by stačili na kompletné zabezpečenie 2 000 domácností. Do solárnych panelov doteraz investovali dve spoločnosti viac ako milión eur. Nemecká spoločnosť Enerparc AG a ukrajinská spoločnosť Rodina Energy Group Ltd však hovoria, že plánujú postupom času investovať ešte ďalších 99 miliónov eur. Ich cieľom totiž je, aby solárne panely produkovali 100 megawattov energie.

Prvýkrát sa o odvážnom pláne namontovať v oblasti Černobyľu solárne panely, začalo hovoriť ešte v roku 2016 a ich výstavba začala začiatkom tohto roka po tom, čo Ukrajina prestala kupovať zemný plyn od Ruska.

iflscience
Uložiť článok

Najnovšie články