Foto: Hippie Panda Couple

Najnebezpečnejším prielivom na Zemi až ku krajine večného ľadu. To veru nie je dobrodružstvo pre kohokoľvek. Pre Bašku a Davida to však bol dnes už splnený sen.

Baška a David. Dvojica Slovákov, ktorí dali bežnému životu zbohom a zamierili do sveta. Prácu doktorky a informatika aspoň na chvíľu zavesili na klinec a vydali sa na Antarktídu. Nie však priamočiaro. S batohmi na chrbtoch najskôr precestovali Južnú Ameriku. Až po mesiacoch v túlavých topánkach sa dostali na najjužnejší bod Ohňovej Zeme. A práve tam začalo nové dobrodružstvo. Nehostinným oceánom až do krajiny večného ľadu.

Bašku a Davida môžete poznať pod projektom Hippie Panda Couple. O tom, ako sa na svojej ceste stali vegetariánmi, že materiálne veci k šťastiu vôbec netreba, že cestovanie otvára oči a v neposlednom rade o ich pestrých zážitkoch z Južnej Ameriky, sme sa spolu porozprávali v našom staršom rozhovore. Dnes otvárame celkom nové dobrodružstvo. Divokú cestu na jedinečnú Antarktídu.

Ahojte Baška a David, ako ste sa na Antarktídu vlastne dostali?

Keď sa povie Antarktída, tak človeku hneď napadne, že je to nedostupná destinácia pre obyčajných ľudí. Opak je však pravdou. Ani my sami sme tomu nemohli uveriť, aké jednoduché bolo dostať sa práve na tento biely kontinent.

Prišli sme do najjužnejšieho mesta Argentíny, do Ushuaii, zistili si agentúry ponúkajúce zájazdy na Antarktídu a našli sme ten, ktorý nám časovo a aj cenovo najviac vyhovoval.

Hippie Panda Couple

Keďže šlo o last minute ponuku, nečakali sme dlho a koncom novembra 2017 sme sedeli na lodi smerujúcej do krajiny, kde sú tučniaky a tulene všade okolo vás a krása prírody vám berie dych. K tomu všetkému ste po celý čas bez mobilného signálu.

Postup, ktorý sme zvolili, zaberie viac času, ale ak ten čas máte, tak môžete chytiť naozaj o polovicu lacnejšie zájazdy a to nielen na Antarktídu ale aj na Falklandy či ostrovy Južnej Georgie.

Plavili ste sa Drakovým prielivom – najširším, najhlbším no pravdepodobne i najnebezpečnejším prielivom na Zemi. Aký to bol pocit?

Na začiatku to bol pocit vzrušujúci, avšak po chvíli veľmi vyčerpávajúci. Cez prieliv sme sa plavili dva dni. Tím lode nám oznámil, že nás čakajú osem metrové vlny a poradil, aby sme si nezabudli zobrať tabletky proti nevoľnosti, ktoré sme mali k dispozícii od lekára na lodi. Mnoho pasažierov, ako aj my, dostalo morskú chorobu.

Loď zívala prvý deň prázdnotou, pretože najlepšia poloha ako prežiť tento stav, bolo ležať v posteli a čakať. Takisto nám bolo povedané, aby sme z bezpečnostných dôvodov nevychádzali von z lode. My sme túto výzvu samozrejme neuposlúchli. Keď sa náš zdravotný stav trochu zlepšil, odvážili sme sa vyjsť na palubu. Najlepší nápad to veru nebol!

Loď s nami tak neskutočne hádzala, že sme sa museli celý čas držať, aby sme nespadli do vody. V momente, keď sme prechádzali do prednej časti paluby, prišla veľká vlna a my sme ostali úplne mokrí. Drakov prieliv bol veľmi náročný, ale napriek tomu všetkému, to bolo neuveriteľné dobrodružstvo.

Hippie Panda Couple

Ak by ste mali jedným slovom popísať Antarktídu, ktoré slovo by to bolo?

Jedinečná. Nikde inde na svete niečo podobné neuvidíte.

Bola krajina večného ľadu taká, ako ste si ju predstavovali? Čím vás prekvapila?

Krajina večného ľadu, ako si ju nazval, bola priam rozprávkovo krásna. Pred cestou sme si o tomto kontinente veľa nezisťovali, pretože sme sa chceli nechať maximálne prekvapiť.

Už pri prvom pohľade na Antarktídu sme ostali v nemom úžase. Počas celej plavby máte šancu vidieť obrovské plaviace sa ľadovce, až vyše kilometer vysoké hory vystupujúce priamo z vody, kolónie plachých tučniakov, či zvedavé tulene a z času na čas aj veľryby.

Počasie sa mení tam dole každú chvíľu, čo ešte viac umocňuje dramatickosť tohto miesta. Antarktídu sme zažili slnečnú, hmlistú, a samozrejme aj zasneženú. Každý moment strávený, či už na pevnine alebo na lodi, bol pre nás neopísateľným zážitkom.

Hippie Panda Couple

Antarktídu si väčšina ľudí zrejme predstavuje pomerne jednotvárnu a pre oko nezáživnú časť planéty. Je tu vlastne niečo, prečo by ste ju odporučili turistom?

Zájazd na Antarktídu by sme odporučili každému. Dá vám to pocit výnimočnosti a pokoja zároveň. Všade kam sa pozriete, uvidíte nádhernú scenériu, ktorá sa vám navždy vryje do pamäti.

My sme mali to šťastie, že sme boli práve v období rozmnožovania tučniakov. Tieto milé nemotorné zvieratá sa prechádzali okolo nás, šúchali po brušku alebo hľadali kamienky, aby si mohli vylepšiť svoje hniezda. Iné sa zase starali o vajíčka a strážili ich ako oko v hlave. Dokázali by sme sa na ne pozerať celú večnosť. Okrem tučniakov sme stretli veľa tuleňov, ktoré celý deň len preležali na pláži.

Hippie Panda Couple
Hippie Panda Couple
Hippie Panda Couple

Ten pocit vzrušenia, ktorý máte pri kajakovaní v zamŕzajúcej vode a všade okolo vás sú plávajúce ľadové kryhy rôznych veľkostí, alebo keď v diaľke počujete zvuk praskajúceho ľadovca, sa slovami snáď ani nedá opísať. To musí človek zažiť.

Avšak to nie sú jediné veci, ktoré sa na Antarktíde dajú robiť. Mali sme možnosť pozrieť sa na dve výskumné stanice. Na čínsku a britskú, ktorá ale už slúži ako múzeum, kde si môžete kúpiť nejaké suveníry a takisto poslať pohľadnicu domov.

Nakoniec, ak si potrebujete trochu oddýchnuť, tak o komfort sa postará loď a posádka, ktorá je pripravená splniť vaše akékoľvek požiadavky. Priestranné kajuty, skvelé jedlo a bohatý program sú zárukou, že na Antarktíde sa určite nudiť nebudete.

Hippie Panda Couple
Hippie Panda Couple
Hippie Panda Couple

Po dlhom čase na cestách ste opäť doma na Slovensku. Aké sú Vaše plány na rok 2018?

Z nášho vyše ročného cestovania po Ázii a Južnej Amerike, máme ešte veľa materiálu v podobe fotiek a videí, ktoré by sme chceli spracovať a podeliť sa o to s ostatnými. Veríme, že to naše cestovateľské know-how niekomu pomôže a inšpiruje k tomu, aby sa vydal do sveta.

Takisto by sme sa chceli zúčastniť rôznych cestovateľských konferencií a usporiadať prednášky a to nielen z našej poslednej cesty z Kuby až na Antarktídu, ale aj z Ázie, kde sa naša cesta začala.

Pridajte sa na náš Facebook a Instagram, kde budeme zverejňovať všetky ďalšie informácie a termíny.

Teraz sa na určitú dobu zdržíme doma na Slovensku. Avšak rozmýšľame, kam by sme sa ešte na tri alebo štyri mesiace mohli vybrať. Láka nás Srí Lanka, Maldivy, Nepál a Kazachstan. Uvidíme, ktoré z nich si nakoniec vyberieme.

Hippie Panda CouplePozri aj: Zabudnite na Chorvátsko či Taliansko. Toto sú najlepšie dovolenkové destinácie podľa Slovákov, ktorí precestovali svet

Príbehy
0
Komentovať (0)