Foto: Liridon [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons, Adelina Sadriu [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons

Mladá krajina so širokou ponukou pre návštevníkov.

Dnešný moderný svet registruje až 195 krajín, z ktorých niektoré poznáme dôverne a o iných sme pre zmenu možno aj nikdy nepočuli. Do početného zoznamu sú zaradené neraz aj krajiny, ktorých história či zaužívaná povesť nepredstavujú pre turistov práve najideálnejšiu verziu dovolenky. Podobným adeptom je aj malá balkánska krajina nazývaná Kosovo. 

História územia, na ktorom dnes môžeme navštíviť Kosovskú republiku bola už od dávnych dôb značne bujará. Svojou lokalitou na pomedzí Európy a Ázie si za toto obdobie vyslúžila pozornosť národov a kultúr, čoho dôkazom je v prvom rade bohaté kultúrne bohatstvo, ale aj fakt, že posledný vojnový konflikt tento krajiny nadobudol svoj záver len v roku 1999. Naprieč históriou sa tak krajina pasovala so stredovekými obliehaniami, Juhoslavským kráľovstvom, nadvládou Srbska či komunizmom až do roku 2008, kedy si konečne vybojovala svoju nezávislosť.

Foto: flickr.com

Za uplynulých 11 rokov, odkedy si Kosovo žije svoj nový život, sa podoba tejto krajiny a jej fungovanie zmenili. Povojnové prostredie dostalo nový dych a odštartovalo éru, ktorá má byť príjemnejšia ako predošlé. A to nie len pre obyvateľov, ale aj turistov, ktorí sa rozhodnú túto malú krajinu navštíviť a spoznať jej skryté krásy.

Potešujúca informácia pre cestovateľov pochádzajúcich z krajín, v ktorých sa dá platiť eurom je fakt, že aj v Kosove je peňažnou menou euro. To vám ušetrí čas pred samotným výletom, nakoľko nebudete musieť na poslednú chvíľu hľadať zmenáreň. Do podobnej kategórie môžeme zaradiť aj cesty, ktoré sú v mnoho prípadoch lepšie, ako tie naše.

Albánske Alpy, ale aj moderné lyžiarske stredisko

Hranice Kosova s priľahlými štátmi sú poväčšine hornaté. Niet preto pochýb, že práve v týchto regiónoch nájdete jedinečnú možnosť športového vyžitia. Nezáleží na tom, kedy sa tam rozhodnete vydať. V zime sú ideálnym miestom pre lyžovanie a v lete, pre zmenu plné turistických chodníkov. Tie privítajú návštevníkov s otvorenou náručou nepochybne aj v chladnejších obdobiach.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lil Berisha (@lilberish),


Za zmienku určite stoja miesta ako Rugova dolina na západe krajiny, v ktorej na vás čaká nádherné horské jazero Lequinat. Dych vyrážajúce vodopády White drin alebo Mirusha, v ktorom si môžete aj zaplávať. Výraznou dominantou je zaujímavý most, ktorý sa neraz skryje pred zrakmi ľudí idúcich cezeň. Pravdou ale je, že sa dá zísť až dole k rieke, ponad ktorú je vystavaný a pozrieť sa naň v jeho plnej kráse. Medzi prírodné krásy patrí aj jaskyňa nazvaná rozprávkovým názvom a to Spiaca kráska.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa BAKİDER (@bakidernegi),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Katy (@backpackandbooks),


Horskou dominantou južnej časti krajiny je planina Šar, v ktorej nájdete vyhľadávané lyžiarske stredisko Brezovica so širokou ponukou zjazdoviek. Potešujúcou správou je aj cena celodenného skipasu v tomto stredisku, ktorá je 18 eur pre dospelého človeka. O rozmanitosti výhľadov a aktivít týchto horských oblastí preto určite stojí za to presvedčiť sa na vlastné oči.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Visit Albania & Kosovo (@visit_albania_kosovo),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Pushimorja Hajla (@pushimorjahajla),

Bohatú históriu nepochovali ani obdobia vojen

Ak túžite spoznať kúsok histórie či kultúry tejto krajiny, nezabudnite zavítať napríklad do hlavného mesta Priština alebo menších mestečiek. Kombinácia západných vplyvov spolu s východným prúdom stretávajúc sa v nich vytvára zaujímavé pohľady. Medzi jedny z najkrajších patria napríklad Prizren, Gjakova, Rahovec alebo Velika Hoca. Zvláštnosťou v Kosove nie je ani situácia, kedy ostanete stáť hľadiac na kostol, hneď vedľa ktorého je postavená mešita.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Niels van de Linde (@hitchhiking2nepal),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa KENGO (@kk.tyo5),

V hlavnom meste môžete nájsť zaujímavý architektonický projekt chorvátskeho architekta Andrija Mutnjakovića, ktorý bol dokončený v roku 1982. Presnejšie ide o štátnu knižnicu, ktorá pôsobí na pozorovateľov prevažne futuristickým dojmom. Tvorená je 99 kopulami a kovovou konštrukciou, ktorá pripomína rybársku sieť. Pôvodným zámerom jej tvorcu bolo vyjadriť prepojenie byzantínskej a islamskej kultúry.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ファイブスタークラブ 公式 (@fivestarclub_official),

Jedným z významných historických centier Kosova je mestečko Peć obklopené horami. Jeho klenotom je najmä kláštor srbskej pravoslávnej cirkvi, ktorý bol v ňom vystavaný v 13. storočí. Dnes je zaradený do svetového dedičstva UNESCO súborne spolu s kláštorom v Gračanici, Visoki Dečani alebo Our Lady of Ljeviš.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Zsombor Cseh | ژومبور چه 🇭🇺 📷 (@zsombor_photography),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Henry Lo (@lohenry1),

Síce sú väčšie mestá vo výrazne lepšej forme, čo sa týka rozvoja ako menšie mestečká či dedinky, v každom kúte tejto krajiny nájdete ľudí, ktorí sa potešia zahraničným turistom. Veľkou výhodou je fakt, že väčšina kosovčanov hovorí anglicky a tak je prekonanie jazykovej bariéry jednoduchšie, ako by sa dalo čakať. Preto ak budete mať chuť spoznať túto starodávnu krajinu na ceste nového lepšieho začiatku, neotáľajte kontaktovať domácich.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )