Ilustračná foto: Unsplash

Za 55 % jednorazových plastov v prírode môže len 20 svetových spoločností.

Svet aj naďalej bojuje s miliónmi ton plastov, ktoré končia všade tam, kde by nemali. Za ich produkciou často stoja mnohí výrobcovia, najnovšia správa však jednoznačne preukázala, že až 55 % celkového objemu jednorazových plastov pochádza od 20 svetových firiem.

Naša planéta je na sklonku ekologickej katastrofy, ktorú spôsobujú najmä jednorazové plasty končiace všade tam, kde by sa nachádzať nemali. Najnovšia správa environmentalistov však jasne ukázala, že za ich produkciou stojí len 20 svetovo pôsobiacich spoločností. Tie sú zodpovedné za produkciu viac ako polovice všetkého jednorazového plastového odpadu, píše denník The Guardian.

Ilustračná foto: Unsplash (Kouji Tsuru)

20 najväčších znečisťovateľov planéty

Z novej komplexnej analýzy vyplýva, že za 55 % svetového odpadu z plastových obalov určených na jedno použitie môžu štátne aj nadnárodné spoločnosti, vrátane ropných a plynových gigantov a chemických spoločností.

Odborníci z organizácie No Plastic Waste nadácie Minderoo nedávno vydali správu pod názvom Plastic Waste Makers Index, v ktorej vôbec po prvýkrát odhaľujú názvy spoločností, ktoré jednoznačne našu planétu plastmi znečisťujú najviac výrobou polymérov. Z tých sú následne vyrábané mikroténové vrecúška, rúška, igelitky či plastové fľaše – teda výrobky na jedno použitie, ktoré v lepšom prípade končia na recyklačných linkách, v tom horšom v oceánoch alebo kdekoľvek inde v prírode.

Ilustračná foto: Unsplash (John Cameron)

Ako nová analýza preukázala, najväčším znečisťovateľom a producentom jednorazových plastov spomedzi svetových firiem je ExxonMobil, ktorý produkuje 5,9 milióna ton plastov. Druhým najväčším znečisťovateľom je najväčšie chemická spoločnosť na svete Dow so sídlom v USA, ktorá vytvorila 5,5 milióna ton plastového odpadu. Top 3 uzatvára čínsky ropný a plynový podnik Sinopec, ktorý má na svedomí 5,3 milióna ton jednorazových plastov.

Pôsobia na celom svete

Ako ďalej analýza ukázala, z 20 svetových firiem má až 11 sídlo v Ázii, štyri v Európe, tri v Severnej Amerike a po jednej v Latinskej Amerike na Blízkom východe. Prvú dvadsiatku spoločností si môžete pozrieť nižšie, zvyšný rebríček 100 najväčších znečisťovateľov planéty jednorazovými plastmi nájdete na webe nadácie Minderoo.

Foto: Minderoo.org

Jednorazové plasty sa vyrábajú takmer výlučne z fosílnych palív, čo vedie ku klimatickej kríze, keďže sú jedným z najťažšie recyklovateľných materiálov. Odhaduje sa, že ročne sa celosvetovo zrecykluje len 10 až 15 % všetkých jednorazových plastov. Nová analýza tak poskytuje bezprecedentný pohľad na v podstate malý počet petrochemických spoločností, ktoré sa aj spolu s ich finančnými podporovateľmi (zväčša ide o bankové spoločnosti) stávajú producentami všetkého jednorazového plastového odpadu.

0
Uložiť článok
Komentovať