foto: SeaBin Project

Žijeme v dobe plastovej. Každým dňom si však naša planéta musí poradiť s tonami prebytočných (a zbytočných) plastových fliaš, ktoré v drvivej väčšine prípadov slúžia len na jedno použitie.

Všetci sa horlivo rozčuľujeme nad kvantom odpadkov, ktoré sa ponevierajú všade navôkol. No málokto s tým dokáže niečo urobiť. Dvom austrálskym surferom však odpad nahromadený v mori nedal spávať. A chvalabohu za to. Spoločne spojili svoje sily a vytvorili niečo, čo môže rapídne pomôcť v čistení našej planéty. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Pete Ceglinski a Andrew Turton majú za sebou aj prvé úspechy. Len pred pár dňami v britskom mestečku Portsmouth nainštalovali zariadenie „Seabins.“ Ide o akýsi morský kôš na odpadky. A tak sa zdá, že naozaj funguje. Koše majú maximálnu kapacitu odpadkov 12 kilogramov. Možno sa to niekomu nezdá veľa, ale aj to je niečo. Jeden prístroj si ročne môže poradiť až s 80-tisícami plastových fliaš alebo 83-tisícami igelitových vrecúšok. A to je už celkom slušné množstvo.

Pozrite sa, ako funguje táto zaujímavá ekologická novinky

K tým najzaujímavejším veciam však nedochádza na povrchu vody. Vyčistenie vody od plastov zachráni život mnohým morským obyvateľom. Veď nejedna ryba sa vylovila so žalúdkom plným plastov. A s tým je načase skoncovať. Morské koše fungujú na podobnom princípe, ktorý vám umožňuje vypustiť vodu z vane. Vznikne akýsi vír vody, do ktorého postupne pripláva okolitá špina. Nielen plasty, ale aj olej, ktorý nie je pre morských živočíchov žiadnou lahôdkou.

Nie je to najlacnejšia záležitosť

Väčšinou je normálne, že všetky novinky majú dosť vysokú predajnú cenu. Na druhej strane je to pochopiteľné, pretože aj samotných vynálezcov spočiatku stojí vynález kopec investícií, času a energie. Seabin by mali byť v predaji už od novembra tohto roku, pričom jeho predajná cena sa pohybuje okolo 3 300 €. Avšak peniaze by nemali byť vždy to prvoradé, na čo sa dnešná spoločnosť zvykla pozerať. Týmto mužom pomohli mnohí dobrovoľníci, ktorých zaujala myšlienka záchrany planéty a spoločne od roku 2016 vyzbierali na tento projekt viac ako 226-tisíc eur. To znamená, že ľuďom naozaj na ekológii záleží.

pixabay.com

Samotní tvorcovia veria, že ich vynález by sa mohol uchytiť všade tam, kde majú problém s odpadom. Možno sa raz stane povinnou výbavou jachtárskych klubov. Majitelia luxusných jácht určite sem-tam vyhodia nejakú tú plastovú fľašu do mora. Taktiež by tieto koše mohli byť súčasťou prístavov a rezortov. Veď planéta je náš domov. Malo by nám záležať na prostredí, v ktorom žijeme.

Pete a Andrew sú skvelým príkladom toho, že niekedy miesto hundrania treba začať konať. A možno svojím konaním inšpirujeme aj ostatných.

Pozri aj: Erijské jazero nadobudlo zelenkavý nádych, ktorý na hladine maľuje nádherné vzory. V skutočnosti však ide o závažný problém

unilad.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články