Foto: pixabay

Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, ako o sebe uvažuje váš domáci miláčik?

Schopnosti zvierat sa líšia v závislosti od mnohých faktorov. Vedcom sa napríklad podarilo zistiť, že niektoré zvieratá dokážu rozoznať svoj vlastný odraz v zrkadle. Iné zvieratá si myslia, že je tam ďalší jedinec. Aj keď sa pes v zrkadle možno nerozozná, predsa len si svoje „ja“ uvedomujú viac, ako sme si doteraz mysleli.

Ako zmýšľa pes o svojom vlastnom tele?

Ako informuje štúdia publikovaná prostredníctvom portálu Pubmed, pes dokáže rozoznať svoj jedinečný telesný pach, môžeme teda hovoriť o akomsi čuchovom zrkadle. Okrem toho, podľa vedcov si uvedomujú aj svoje vlastné telo, píše portál Science Alert. To znamená, že dokážu vnímať vlastné telo vo vzťahu s objektmi nachádzajúcimi sa naokolo.

Foto: pixabay

U malých detí sa táto schopnosť testuje tak, že sa dieťaťu podá napríklad roh deky, na ktorej práve sedí. Ak dieťa pochopí, že jeho telo je v tomto prípade prekážkou a ak si chce deku vziať, musí sa z nej najprv postaviť, znamená to, že si uvedomuje svoje vlastné telo vo vzťahu k iným objektom. Dostatočnú mentálnu kapacitu na takéto uvedomenie si vlastného tela zvyčajne nadobudne dieťa vo veku okolo 1 roka až 18 mesiacov.

Aby vedci zistili, ako sú na tom psy, vykonali s nimi podobný test. Ako informuje štúdia publikovaná v roku 2019 v časopise Animal Cognition, pes si napríklad do istej miery uvedomuje svoju veľkosť. Vďaka tomu vie, ako sa má pohybovať v priestore.

Manipuluje vlastným telom, aby dosiahol želaný cieľ

Do výskumu bolo zapojených 32 psov rôznych plemien, pričom podmienkou bolo, že pes musí byť schopný priniesť svojmu majiteľovi hračku. Problémom však bolo, že hračka bola spojená s dekou, na ktorej pes sedel. Vedci teda boli zvedaví, či si pes uvedomí, že sa z deky najprv musí postaviť.

Následne skúmali, ako sa pes bude správať v prípade, ak hračka nie je pripojená k ničomu, alebo je napríklad primontovaná k zemi. V poslednom prípade pes síce nedokázal hračku zdvihnúť, zároveň však pod sebou nič necítil ako v prípade, keď stál na deke. Ak pes potiahol hračku, potiahol zároveň aj deku, čo mohlo poslúžiť ako nápoveda.

Foto: pixabay

V rámci ďalšieho experimentu vedci primontovali hračku k zemi a okolo nôh psa priviazali lano. Keď sa pes pokúsil hračku zdvihnúť, lano slabo potiahli. Aj v tomto prípade sa však ukázalo, že pes si uvedomuje, že prekážkou nie je jeho telo.

Dokážu to aj slony

Jednoducho povedané, pes dokázal v rôznych situáciách rozlíšiť, kedy je prekážkou jeho vlastné telo a kedy je problém v niečom inom. Okrem toho, dokáže vlastným telom manipulovať tak, aby dosiahol želaný cieľ, v tomto prípade napríklad postaviť sa z deky a vziať si hračku.

Foto: unsplash

Je však potrebné vykonať množstvo ďalších výskumov, v rámci ktorých chcú vedci skúmať nielen schopnosti psov, ale aj iných zvierat. Podobné testy boli v minulosti vykonané napríklad na slonoch. Ako informuje Scientific Reports, slony reagovali počas experimentu podobne ako psy. Veľmi rýchlo si uvedomili, že prekážkou je ich vlastné telo. Navyše, na rozdiel od psa, slon dokáže rozoznať aj svoj vlastný odraz v zrkadle.

Uložiť článok

Najnovšie články