Foto: Universal Pictures

Úspech, ambície, vášeň. Pekné slová, však?

V správnom kontexte a so správnym nastavením mysle majú skutočnú moc. Nie je však úspech, ako úspech. Keď totiž urobíte všetko pre to, aby ste ho dosiahli, prekračujete limity a neberiete pri tom ohľad na nikoho a na nič, môže to mať škaredé následky. Film Vlk z Wallstreet je práve o takom úspechu. Muž sa hnal za peniazmi a za úspechom a neváhal pri tom prekročiť akýkoľvek limit a porušovať zákony. Nie všetky filmy na zozname síce zahŕňajú porušovanie zákonov, sú však o peniazoch a o úspechu. Ak sa vám Vlk z Wallstreet páčil, tieto film by ste si nemali nechať ujsť.

Riziko, 2000

Tento film mal potenciál získať si označenie „klasika“, akosi to však nevyšlo. Je to však dráma plná úspechu, viny, lojality, ale aj chamtivosti. Seth David v 19 rokoch odišiel zo školy a živí sa tým, že vedie nelegálne kasíno, z čoho jeho otec, federálny sudca, nie je veľmi nadšený. Keď sa však pridá k maklérskej spoločnosti, od základov to zmení jeho život. Konečne má peniaze, úspech a otcovo uznanie. Napokon však zistí, že všetko má svoje svetlé, ale aj temné stránky.

Letec, 2004

Aj keď sa zdá, že film Letec nie je zameraný na úspech a peniaze, ale skôr na ambície, túžby a hlad po úspechu, poskytuje však zaujímavý náhľad na charakterovú štúdiu. Howard Hughes bojuje s temnými démonmi vo svojom vnútri, stane sa však nesmierne úspešným človekom. Je perfekcionista a napriek tomu, že sa z neho stal miliardár, úspešný obchodník a filmár, nedokáže sa vyrovnať sám so sebou, čo na ňom zanecháva vážne stopy. Hlavnú úlohu si zahral Leonardo DiCaprio. Všimli ste si, v koľkých filmoch hrá posadnutého blázna?

Glengarry Glen Ross, 1992

Úspech je vždy výsledkom motivácie. A motiváciou môže byť čokoľvek. Túžba, ambície, peniaze, či snaha o prežitie. V tomto filme je hlavným motivátorom práve snaha o prežitie a vyobrazuje dva dni zo života štyroch skutočných realitných maklérov. Sú nútení zapojiť sa do akejsi súťaže. Kto prehrá, dostane výpoveď, ostanú len dvaja najlepší. Ich úlohou je za 24 hodín predať bezcenný pozemok. Film je ukážkou toho, čo všetko sú ľudia schopní pod tlakom pre úspech urobiť.

Chyť ma, ak to dokážeš, 2002

V hlavnej úlohe opäť bláznivý DiCaprio. Aj keď film nie je o tom druhu úspechu, ktorý by chcel každý dosiahnuť, Frank Abegnale je však ukážkou toho, že život treba chytiť za pačesy a využiť ho namiesto čakania a prijímania toho, čo príde. Frank ako teenager ujde z domu a svoj šarm využije na to, aby ľudí oklamal. S mocou však narastá chuť a Frank má čoskoro „vo vrecku“ milióny. Pátra po ňom polícia v 30 štátoch a napokon ho FBI dolapí, vo svojej činnosti je však taký dobrý, že ho využijú na to, aby odhaľoval iných zločincov.

Čierna krv, 2007

Tvorca sa s týmto filmom skutočne pohral. Zaujímavé napríklad je, že za prvých 15 minút filmu nepadne ani slovko. Film vyobrazuje život osamelého otca a chudobného baníka Daniela Plainviewa, ktorému sa podarí vypracovať až na pozíciu magnáta. Moc a chamtivosť ho však napokon zničia.

Kasíno, 1995

Kasíno je príbehom boja dvoch mafiánov o nadvládu nad hráčskym biznisom. Sam a Nicky boli kedysi najlepšími priateľmi, honba za mocou a za peniazmi ich však dohnala k zrade a postavila proti sebe. Hlavných úloh sa chopili zaujímavé osobnosti, ako napríklad Robert De Niro, Sharon Stone, či Joe Pesci.

Sociálna sieť, 2010

Biografická dráma Davida Finchera je údajne jeden z najfascinujúcejších filmov vyobrazujúcich úspech, morálku, slávu a peniaze. V centre pozornosti je Mark Zuckerberg, študent Harvardu, ktorý sa rozhodne založiť sociálnu sieť s názvom Facebook. Čoskoro ho však dvaja bratia obvinia z toho, že im ukradol nápad. Spochybňuje rozhodnutia, ktoré boli vykonané a skutky, ktoré vymazávajú hranicu medzi dobrom a zlom. Každá doba má génia, ktorý chce zmeniť svet, otázne však je ako.

Hriešne noci, 1997

Mladý Eddie Adams odišiel zo školy a pracuje v nočnom klube, kde stretne tvorcu pornofilmov. Ten z neho cez noc urobí hviezdu pod pseudonymom Dirk Diggler. Tak rýchlo, ako stúpol k výšinám, tak padne aj na dno, kam ho dostanú drogy a alkohol. Film je tragický, temný, ale aj zábavný. Hlavných úloh sa chopili Mark Wahlberg, či Julianne Moorová.

Mafiáni, 1990

Toto sa môže zdať ako kontroverzná voľba, keďže zabíjanie ľudí pre peniaze sa nedá označiť za úspech v pravom slova zmysle. Keďže však vyobrazuje príbeh obyčajného snívajúceho muža, z ktorého sa stal obávaný new yorský mafián, na zozname má oprávnene miesto. Henry Hill drobný kriminálnik, spojí sa však s najobávanejšími bossmi, prepracuje sa na vrchol rebríčka a žije si svoj sen. Až kým nezistí, že je na rade na odstrel, rozhodne sa stať svedkom pre FBI a opäť sa dostáva k životu obyčajného Henryho.

Wall Street, 1987

Film rozpovedá príbeh mladého makléra, ktorého si pod ochranné krídla vezme zákerný špekulant. Bud je mladý, inteligentný a túži po úspechu a po peniazoch. Jeho idolom je Gordon Gekko. Morálka mu veľa nehovorí a je ochotný urobiť čokoľvek, aby sa dostal na vrchol rebríčka. Na jednej strane vidíme skúsených milionárov, na druhej nováčikov, ktorí sa im chcú podobať.

Ktorý film o úspechu je váš obľúbený?

Pozri aj: Každý milovník filmov by mal vidieť Amores Perros od slávneho režiséra Iñárritu. Toto je dôvod prečo

thecinemaholic
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )