Foto: wikimedia.org

Lukáš Mužla / / Série
Bitka o Dunkirk bola najdôležitejšou udalosťou na francúzskom pobreží počas druhej svetovej vojny.

Najslávnejšou bitkou druhej svetovej vojny na Francúzskom pobreží je nepochybne vylodenie spojencov v Normandii, ktorá sa odohrala v roku 1944. Nikdy by však k nemu možno nedošlo, keby sa spojeneckým silám nepodarilo doslova utiecť z kontinentálnej Európy. Najdôležitejším momentom na francúzskom pobreží teda nie je Normandia, ale bitka o Dunkirk.

Dunkirk (fr. Dunkerque) je francúzske mesto na severnom pobreží Francúzska len niekoľko kilometrov vzdialené od hraníc s Belgickom. Práve tu sa odohrala jedna z kľúčových operácií prvej fázy druhej svetovej vojny. Ak by situácia v Dunkirku dopadla inak, osud Európy mohol byť navždy spečatený. Nezmyselná ideológia nemeckého nacionalizmu by európsky kontinent pohltila ako mor.

V máji 1940 sa armáda nacistického Nemecka prehnala Dánskom, Nórskom, Holandskom, Luxemburskom, Belgickom i Francúzskom. Európa padala pod silou nacistov ako domček z kariet. Na konci mája upriamil celý svet pozornosť na jediné, neveľké francúzske mesto. Dunkirk sa stal posledným útočiskom spojeneckých britských a francúzskych vojsk, ktoré sa tu uchýlili pred bezhlavo postupujúcimi nacistami. Na výber im ostali dve možnosti. Utiecť z Európy, alebo padnúť v poslednom boji.

27. mája začala z Dunkirku evakuácia spojeneckých vojsk do Británie. Velitelia britských, francúzskych a belgických jednotiek sa rozhodli, že zachrániť takmer 400-tisíc vojakov je jedinou správnou možnosťou. Počas 9 dní sa do Británie podarilo dostať väčšinu z nich. Lamanšským prielivom sa počas evakuácie do bezpečia preplavilo 338-tisíc vojakov. Ďalších 40-tisíc väčšinou francúzskych vojakov také šťastie nemalo. Tí totiž všetkými silami chránili mesto a prístav, kým sa ich priatelia plavili do bezpečia. Úspech evakuácie z Dunkirku označili mnohí za hotový zázrak.

Dlho očakávaný film o udalostiach, ktoré sme opisovali, môžete už čoskoro vidieť i v našich kinách. Film Dunkirk od režiséra Christophera Nolana bude mať v slovenských kinách premiéru už 20. júla.Pozri aj: 10 strhujúcich filmov o 2. svetovej vojne, ktoré vás naučia viac, ako hodiny dejepisu

0
Komentovať (0)