Foto: SITA/AP

Ruské propagandistické weby šíria falošný príhovor Navaľného matky.

Propagandistické weby v Rusku šíria falošnú výzvu matky zosnulého politika Alexeja Navaľného adresovanú jeho manželke Juliji. S odvolaním sa na ruský portál na overovanie faktov Provereno.medija (Overené.médiá) o tom v piatok informovala britská stanica BBC.

Ide o zvukovú nahrávku, ktorá sa začína slovami: „Drahá Julija Borisovna Abrosimovová, teraz sa obraciam k vám“ – Abrosimovová priezvisko Julije Navaľnej za sloboda. Ľudmila Navaľná v nahrávke svoju nevestu údajne ostro kritizuje.

„Tento záznam bol vytvorený pomocou neurónovej siete. Hlas je hlasu Ľudmily Navaľnej podobný len trochu, pretože nebolo na čom trénovať neurónovú sieť,“ objasnil novinár Iľja Ber, ktorý je za projektom Provereno.medija.

Jediná nahrávka Navaľného matky

Pripomenul, že jedinou zvukovou ukážkou hlasu Navaľného matky, ktorá je na internete teraz k dispozícii, je jej výzva adresovaná šéfovi Kremľa Vladimirovi Putinovi, aby jej vydali telo jej mŕtveho syna, aby mohol byť pochovaný.

Podľa Bera sa falzifikát objavil vo štvrtok ráno na platforme Telegram – na kanáli Signal, ktorý údajne prevádzkuje Kristina Potupčiková, bývalá tlačová tajomníčka prokremeľského hnutia Naši a momentálne administrátorka siete provládnych kanálov na Telegrame.

BBC doplnila, že po tom, ako po Navaľného smrti jeho vdova oznámila, že bude pokračovať v jeho politickej práci, sa v provládnych médiách začali objavovať materiály zamerané na diskreditáciu rodiny Navaľných.

Dostala ultimátum v súvislosti s pohrebom

Matka ruského politika Alexeja Navaľného, ktorý pred týždňom zomrel vo väzení, dostala od úradov ultimátum: buď do troch hodín súhlasí so synovým pohrebom bez verejnej rozlúčky, alebo jej syna pochovajú v areáli väzenského tábora. Podľa britskej stanice BBC o tom na sociálnych sieťach informovala Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová.

„Vyšetrovateľ pred hodinou zavolal Alexejovej matke a dal jej ultimátum. Buď bude do troch hodín súhlasiť s pohrebom bez verejnej rozlúčky, alebo bude Alexej pochovaný vo väzenskej kolónii,“ uviedla Jarmyšová.

Podľa nej Navaľného matka Ľudmila odmietla rokovať s predstaviteľmi vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (Sledkom), pretože „nemajú právomoc rozhodovať o tom, ako a kde pochovať jej syna“.

Jarmyšová doplnila, že Ľudmila Navaľná žiada, aby bol dodržaný zákon, ktorý vyšetrovateľom ukladá povinnosť odovzdať telo rodine do dvoch dní od stanovenia príčin smrti.Podľa lekárskej dokumentácie, ktorú Navaľná podpísala, tieto dva dni uplynú v sobotu. Ľudmila Navaľná „trvá na tom, aby úrady umožnili pohreb a smútočný obrad v súlade so zvyklosťami,“ dodala Jarmyšová.

Uložiť článok

Najnovšie články