Foto: wikimedia.org (M.Nishimura)

Ornitológovia dopĺňajú zoznam vtákov Slovenska.

Ako 365. člen avifauny doň pribudol modravec červenoboký (Tarsiger cyanucurus). „Operenca zo severskej tajgy zaznamenali uplynulý víkend na severovýchode Slovenska,“ informoval člen Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS)/BirdLife Slovensko Milan Olekšák.

„Výskyt druhu bol potvrdený pri Poprade v Ždiari počas odchytu a krúžkovania vtáctva,“ spresnil. Pripomenul, že modravec červenoboký bol jeden z horúcich kandidátov na zápis do zoznamu vtákov Slovenska, nakoľko sa počas uplynulých rokov vyskytol aj v okolitých krajinách počas jesennej migrácie. „Druh dostal pomenovanie podľa sfarbenia samčeka, pričom samičky a mladé jedince sú sfarbené menej nápadne,“ vysvetlil ornitológ.

Hlavná oblasť rozšírenia modravca červenobokého sa rozprestiera na Sibíri a tiahne sa od pohoria Ural až pod Ochotské more, kde hniezdi v severských ihličnatých lesoch. V Európe hniezdi vo Fínsku a ostrovčekovito v európskej časti Ruska.

Ján Gúgh z SOS/BirdLife Slovensko pripomenul, že prostredníctvom dlhodobých monitorovacích programov a krúžkovania boli i v roku 2016 zaznamenané ďalšie nové druhy slovenskej vtáčej fauny ako strnádka malá či kolibiarik dlhochvostý.

Pozri aj: Had o rozmeroch domu či vták s krídlami veľkými ako autobus. Toto sú tie najväčšie výtvory prírody, ktoré kedy obývali našu Zem

TASR
Príbehy
0
Komentovať (0)