Foto: imgur.com/ instagram.com

Boli časy, keď na Zemi žili a vládli omnoho väčšie tvory, ako sme my.

Boli to skutoční prehistorickí obri. Aj dnes nás však príroda z času na čas dokáže prekvapiť svojimi obrími výtvormi. Keď sa na nich pozriete, budete sa cítiť skutočne maličkí a zraniteľní.

Obrovské sekvoje

Čo sa objemu týka, stromy sekvoje sú najväčšie žijúce stvorenia na tejto planéte. Môžu dorásť až do výšky vyše 80 metrov a na šírku môžu merať až osem metrov.

pixabay.com

Amphicoelia

Amphicoelia je zas najväčšie zviera, aké kedy chodilo po zemskom povrchu. Bol to bylinožravý dinosaurus, ktorý na Zemi žil pred 145 až 161 miliónmi rokov. Dosahovali dĺžku až 58 metrov a jeden stavec tohto zvieraťa meral až 2,5 metra.


Titanoboa

Titanoboa má blízko k dnešnému hadovi boa, až na to, že tento tvor bol oveľa väčší. Žil pred 58 až 61 miliónmi rokov a mohol dosahovať dĺžku až 13 metrov. Dnešný pytón mriežkovaný dorastá „len“ do dĺžky 7,5 metra.

imgur.com

Chlebovník

Chlebovník je najväčšie na strome rastúce ovocie na svete. Môže dorásť do dĺžky 90 centimetrov a v priemere merať až 50 centimetrov.

pixabay.com

Argentavis

Tento tvor žil pred 5 až 8 miliónmi rokov a ide o jedného z najväčších vtákov v histórii Zeme. Rozpätie jeho krídel dosahovalo až sedem metrov a živil sa hlodavcami.


Najväčšia jaskyňa na svete

Nachádza sa v národnom parku Phong Nha-Kẻ Bàng vo Vietname a údajne nie je len najväčšou, ale aj najkrajšou jaskyňou na svete. Jej najväčšia komora je 5 kilometrov dlhá, 200 metrov vysoká a meria 150 metrov na šírku.


Raflézia

Ide o najväčší kvet na Zemi. V priemere môže dosiahnuť veľkosť až jedného metra. Okrem veľkosti je táto kvetina známa aj tým, že zapácha ako hnijúce mäso.


Obrovský jeleň

Toto stvorenie na našej Zemi žilo pred 2 miliónmi rokov. Keď sa obrovské lesy začali meniť na otvorené priestranstvá, tieto obrovské jelene vyhynuli. S parohmi, ktoré dosahovali dĺžku až 5 metrov sa totiž nedokázali predierať cez husté krovie.

imgur.com

Obria huba

Armillaria ostoyae je jedným z najväčších živých organizmov na Zemi. Pokrýva zhruba 8,4 kilometrov štvorcových v Národnom lese Malheur, pričom väčšina jej povrchu je skrytá pod zemou.

Fern Gully #armillariaostoyae #armillariamellea #colorado #mushrooms

A post shared by Lea Danyelle (@leanosebest) on


Merostomata

Ide o najväčšieho známeho článkonožca. Žil pred 248 až 510 miliónmi rokov a mohol dosahovať veľkosť až 2,5 metra.


Veľká koralová bariéra

Toto je najväčšia štruktúra vytvorená živými organizmami. Nachádza sa v Koralovom mori a meria neuveriteľných 2300 kilometrov, pričom leží na priestore o rozlohe vyše 334 tisíc štvorcových kilometrov.

#TBT to spending time in the beautiful Great Barrier Reef 🐬 So special!

A post shared by Rachel Khoo (@rachelkhooks) on


Medveď z doby ľadovej

Keď sa postavil na zadné nohy, dosahoval úctyhodnú výšku 4,5 metra. Mal nesmierne silné čeľuste a bol jedným z najväčších mäsožravých tvorov žijúcich na Zemi v dobe ľadovej. Tento druh medveďa vyhynul pred 14 tisíc rokmi.

imgur.com

Gigantopithecus

Ide o najväčšiu opicu všetkých čias a žila približne pred 1 miliónom rokov. Vďaka zriedkavému výskytu je ťažké určiť miery, vedci si však myslia, že na výšku merala 4 metre a mohla vážiť 550 kilogramov. Živila sa väčšinou bambusom.

imgur.com

Quetzalcoatl

Tieto tvory žili pred 66 až 68 miliónmi rokov a boli najväčšími lietajúcimi živočíchmi v histórii Zeme. Rozpätie ich krídel dosahovalo 12 až 15 metrov a živili sa malými stavovcami a zdochlinami.


Modrá veľryba

Ide o najväčšieho žijúceho tvora súčasnosti, ale aj v histórii. Dosahuje dĺžku 33 metrov a môže vážiť až 150 ton. Okolo roku 1960 modré veľryby takmer vyhynuli, ostalo z nich len 5 tisíc kusov. Dnes ich nie je viac než 10 tisíc a vidieť ich v prírode je nesmierne vzácne.

pixabay.com

Sarcosuchus

Toto je predok moderného aligátora a dosahoval dĺžku okolo 12 metrov. Živil sa malými dinosaurami a vďaka sile svojich obrích čeľustí svoju obeť poľahky prehrýzol na polovicu. Žil pred 115-110 miliónmi rokov na území dnešnej Afriky.

wikimedia.org(patrick janicek)

Pozri aj: Viac ako 8 metrov dlhá ryba či norok, ktorý končil ako kabát. 10 zvierat, ktoré žili na Slovensku ešte pred pár desaťročiami, no dnes sú už (aj vďaka človeku) vyhynuté

brightside
0
Uložiť článok
Komentovať