Foto: Instagram (mdb_travel_photography)

Ľuboš Belko / / Svet
Rozpoznali by ste tieto repliky od originálu?

Eiffelova veža bola dokončená v roku 1889 a až do roku 1930 bola najvyššou stavebnou konštrukciou na svete, čo jej zabezpečovalo, v tom čase úctyhodných, 300 metrov. V skutočnosti je však ešte o čosi vyššia, pretože jej absolútny vrchol dosahuje 324 metrov. Svoj názov nesie po inžinierovi menom Gustave Eiffel, ktorého spoločnosť túto stavbu navrhla a skonštruovala.

V čase svojho vzniku, a dokonca aj v jeho procese, bola veľmi intenzívne kritizovaná miestnymi intelektuálmi, ktorí tvrdili, že narúša miestnu architektúru. V súčasnosti však ide o jednu z najslávnejších stavieb sveta a je kultúrnou ikonou nielen Paríža ale aj celého Francúzska. Pred tromi rokmi ju počas hlavnej sezóny i zbytku roka 2015 navštívilo takmer 7 miliónov ľudí.

The Eiffel Tower

Eiffelova veža alebo ľudovo, Eiffelovka zožala dokonca tak veľkú popularitu, že sa po zemeguli začali objavovať jej repliky a duplikáty. Kopírovanie architektonického diela sa nazýva duplikatúra a nie je ničím výnimočným. Veľmi pekným príkladom je americké mesto hazardu, Las Vegas, kde sa nachádza množstvo kópií svetových stavieb. Ďalším dobrým príkladom duplikatúry a tiež konkrétne repliky Eiffelovej veže, je čínske mesto Hangzhou. Tieto miesta však nie sú jediné, ktoré zatúžili po vlastnej Eiffelovke.

Paríž v Texase, USA

Paris Texas Eiffel.jpg
Wikimedia

Americký štát Texas má mesto, ktoré nesie rovnaký názov, ako francúzska metropola a sídlo originálnej Eiffelovky, Paríž. Táto replika vedie neustály boj o výšku s ďalšou replikou v Spojených štátoch, tiež v mestečku Paríž, no tentokrát v štáte Tennessee. Eiffelovka v Texase bola navrhnutá tak, aby bola o päť metrov vyššia, no po dokončení vyhrala tento boj verzia v Tennessee. Aby Texasania boj raz a navždy ukončili, umiestnili na vrchol svojej Eiffelovky kovbojský klobúk. A tak vznikol tento absurdný skvost.

Slobozia, Rumunsko

RO IL Slobozia Eiffel tower.jpg
Wikimedia

V rumunskom mestečku Slobodzia žil kedysi istý „podnikateľ,“ ktorému sa podarilo naškrbliť dosť peňazí na to, aby si postavil vlastný park plný replík známych stavieb. Okrem toho, že sa tu nachádza replika Eiffelovej veže v mierke 1:6, je tu aj ohromné množstvo kópií budov z amerického seriálu Dallas. Ten istý muž, ktorý si nechal tento park vybudovať, si v súčasnosti odpykáva svoj trest vo väzení. Peniaze, za ktoré ho vystaval, tak zrejme neboli nadobudnuté úplne čistým spôsobom.

Hangzhou, Čína

TianduCheng Tour-Eiffel.JPG
Wikimedia

Čína vybudovala veľké mesto s názvom Hangzhou, ktoré je celé založené na duplikovanej architektúre. Nájdete tu asi najvernejšiu kópiu nie len Eiffelovej veže, ale dokonca celého Paríža. Tiež sa tu nachádza kópia americkej skaly s tvárami ex-prezidentov, Mt. Rushmore a Biely Dom. V súčasnosti by sa však Hangzhou dalo nazvať mestom duchov, keďže zíva prázdnotou. Čínske úrady však dúfajú, že by sa mesto mohlo osídliť. Jeho populácia neustále narastá. I keď nie zrovna závratným tempom.

Las Vegas v Nevade, USA

Paris Las Vegas 2009.jpg
Wikimedia

Hangzhou má vďaka svojmu okoliu síce najvernejšiu repliku Eiffelovej veže, no tá najznámejšia a zároveň najvyššia sa nachádza samozrejme v Las Vegas. Nie je populárna len medzi Američanmi, ale po celom svete. Eiffelovka v Las Vegas je súčasťou kasína Paris Las Vegas Casino, ktoré funguje pod záštitou Caesars Entertainment Corporation. Nachádza sa na najznámejšej ulici tohto mesta, Las Vegas Strip a dokonca má aj vlastný účet na twitteri.

Durango, Mexiko

TorreEiffel.jpg
Wikimedia

V mexickom meste Durango sa nachádza pomerne početná komunita Francúzov. Práve tí sa rozhodli, že chcú aj sem priniesť niečo zo svojho domova, a tak sa postavili za skonštruovanie mexickej Eiffelovky. Bohužiaľ, v meste prevláda vandalizmus, a tak aj táto veža podľahla vyčíňaniu neprispôsobivých Mexičanov. Napriek tomu stále stojí na svojom mieste a každú noc sa rozsvecuje.

Paríž v Tennessee, USA

ParisTNEiffel1.jpg
Wikimedia

Podobne, ako Texas, aj americký štát Tennessee má svoje mesto, ktoré nesie názov Paríž. Veža bola skonštruovaná, aby si miestni občania zapamätali istý ročník festivalu Memphis in May, ktorý sa koná na tomto mieste každoročne a pri každej príležitosti si ctí inú svetovú krajinu. Ako ste sa už asi dovtípili, ročník o ktorom je reč, teda 1990, bol ten, kedy si festival uctieval práve Francúzsko. Veža bola dokončená zároveň s Texaskou vežou a obe boli hotové v roku 1993.

Klagenfurt, Rakúsko

Minimundus100.jpg
Wikimedia

U našich susedov, v malebnom mestečku Klagenfurt, sa nachádza parčík Minimundus. Na tomto mieste nájdete viac ako 150 miniatúr významných svetových stavieb. Každá z nich je postavená v mierke 1:25. Určite vás neprekvapí, že tu nechýba ani legendárna Eiffelovka. Zisky zo vstupu tohto parku, ktorý od jeho otvorenia v roku 1958 navštívilo viac ako 15 miliónov ľudí, putujú na charitu s názvom Rettet das Kind (Zachráňte Deti), ktorá park zároveň vlastní a spravuje.

Orlando na Floride, USA

Epcot - France pavilion - by ckramer.jpg
Wikimedia

Najznámejší Disneyland sveta sa nachádza vo Francúzsku, no svoje ďalšie pobočky má po celej zemeguli. Jeden z nich je v americkom meste Orlando na Floride. Súčasťou tohto Disneylandu je francúzsky pavilón, v rámci ktorého môžete pozorovať množstvo atrakcií spojených s touto  krajinou. Výnimkou samozrejme nie je ani Eiffelova veža.

Varna, Bulharsko

Varna Eiffel Tower replicala.jpg
Wikimedia

Bulharsko je veľmi obľúbenou destináciou dovolenkujúcich Slovákov. Ak aj vy plánujete dovolenku práve na tomto mieste a zavítate do mesta Varna, určite sa nevyhnite rezortu Golden Sands. Tu sa nachádza zmenšenina Eiffelovej veže v mierke 1:10 a dosahuje výšku 32 metrov. Bola dokončená v roku 2007, jej výstavba stála rezort 150 tisíc eur a bola postavená čisto ako atrakcia pre turistov.

Kodaň, Dánsko

Copenhagen Zoo tower.jpg
Wikimedia

Eiffelovka v Dánsku je súčasťou zoologickej záhrady v Kodani. Tá má aj svoju vyhliadkovú vežu, ktorá je napodiv dominantou celej zoo. Veža je vysoká 43 metrov a poskytuje výhľad na celú záhradu aj jej okolie. Vyhliadková veža, ktorej základ veľmi nápadne pripomína Eiffelovu vežu, bola postavená v roku 1905 a dodnes ide o jednu z najvyšších vyhliadkových veží postavených z dreva.

Pozri aj: Afrika sa trhá, no je to len začiatok. Naša planéta je v pohybe a mení sa na nepoznanie

en.wikipedia.org
0
Komentovať (0)