Záber z filmu Vlastníci. Foto: Tlačová správa

Ktoré české a slovenské filmy si odnesú prestížne ocenenie?

Filmové ocenenie Český lev, obdoba slávnych amerických Oscarov si už vo feburári prevezme niekoľko českých (a slovenských) tvorcov. Ktoré filmy z roku 2019 porota nominovala?

Najviac nominácií na filmové ceny Český lev získala tragikomédia Vlastníci režiséra Jiřího Havelky z prostredia schôdze spolumajiteľov domu. Dostala ich 12. Nasleduje Pomaľované vtáča režiséra Václava Marhoula. Snímka sleduje drsný osud židovského chlapca počas druhej svetovej vojny a má 11 nominácií.

Desať nominácií pozbierali Staříci, road movie o márnosti snahy vysporiadať sa s minulosťou v réžii Martina Duška a Ondřeje Provazníka. Výsledok prvého kola hlasovania svojich členov dnes oznámila Česká filmová a televízna akadémia (ČFTA).

Všetky tri snímky s najviac nomináciami sú v užšom výbere medzi najlepšími filmami aj na Cenu pre režiséra. V oboch týchto kategóriách ich ale doplnili aj snímky Na streche režiséra Jiřího Mádla a Tiché dotyky, ktorú režíroval Michal Hogenauer. Vlastníci dostali celkovo sedem nominácií za herecké výkony v hlavných i vedľajších úlohách, čo je doposiaľ najviac.

Snímky Vlastníci a Staříci majú tiež po piatich nomináciách na Ceny českej filmovej kritiky, Pomaľované vtáča získalo štyri.

O sošku Českého leva sa filmy „pobijú“ v 15 kategóriách. Laureáti prevezmú ocenenie 7. marca v pražskom Rudolfíne. Galavečerom 27. ročníka Českých levov bude v priamom prenose Českej televízie sprevádzať rovnako ako v minulom roku Václav Kopta. Výsledky budú vyhlásené 1. februára 2020.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )