NASA/JPL-Caltech

Kométa s komplikovaným názvom C / 2016 U1 NEOWISE je viditeľná na oblohe. Ak ju chcete vidieť, máte na to ešte niekoľko dní, kým opustí okolie Zeme a vydá sa ku Slnku.

Zabudnite na ohňostroje, ktoré vám možno ešte ostali po silvestrovskej noci. Oveľa krajšie pohľady môžete zažiť, ak zameriate svoj zrak na kométu, ktorá práve v týchto dňoch prelieta okolo Zeme. Najlepšie na nej je, že je možné ju pozorovať aj pomocou amatérskeho vybavenia, alebo dokonca iba voľným okom. 

Kométa bola prvýkrát spozorovaná misiou NASA v októbri 2016. Trajektória kométy prechádza v súčasnej dobe okolo Zeme a blíži sa k Slnku. No do 14. januára by mala byť tak jasná, že ju budeme môcť pozorovať iba ďalekohľadom, alebo v prípade vhodných podmienok iba voľným okom.

„V súčasnosti môžete kométu, nazvanú C / 2016 U1 NEOWISE, vidieť pomocou ďalekohľadu, aj keď si tým nemôžeme byť úplne istí, pretože jasnosť kométy je notoricky nepredvídateľná,“ povedal Paul Chodas, riaditeľ centra NASA pre objekty prechádzajúce blízko Zeme.

Kométa je viditeľná na rannej oblohe, ale jej výška nad obzorom veľmi rýchlo klesá. V týchto dňoch by sa mala kométa nachádzať iba okolo 10° vysoko nad obzorom. Kométa prechádza zo súhvezdia Herkula (Her) do súhvezdia Hadonose (Oph). V prípade, že chcete vyhľadať presnú polohu kométy navštívte tento odkaz.

Michael Jäger/Universe Today
Michael Jäger/Universe Today

Viditeľnosť komét je ale nepredvídateľná, a to najmä kvôli ich zloženiu z ľadu, prachu a skál. Ako sa kométa blíži k Slnku, tak má tendenciu viac sa zahrievať, čím z nej začne rýchlo ubúdať. To vytvára krásny „chvost“ kométy.

Astronómovia veľa o tejto kométe nevedia, no predpokladá sa, že jej obežná dráha okolo Slnka trvá niekoľko miliónov rokov.

Ak chcete kométu pozorovať, najlepší čas na pozorovanie je ráno, tesne pred svitaním. Svoju pozornosť zamerajte na juhovýchodnú časť oblohy.

Pozri aj: Čiastočné zatmenie Mesiaca, prstencové či úplné zatmenie Slnka. TOP 14 astronomických udalostí, na ktoré sa môžeme tešiť v roku 2017

interez.sk (mmm), sciencealert.comastro.cz
Uložiť článok

Najnovšie články