Ilustračná fotografia, Foto: SITA(AP)

Počas januára zmizlo v Brazílii 280 štvorcových kilometrov pralesa.

Súboj medzi ochranármi a brazílskym prezidentom Bolsonarom pokračuje. Prešiel len prvý mesiac novej dekády a Amazonský prales v Brazílii už prišiel o rekordne veľké územia vegetácie. Sezóna najintenzívnejšieho odlesňovania pritom príde až počas leta. 

Počas tohtoročného januára vyklčovali v Amazonskom pralese v Brazílii dvojnásobne viac stromov v porovnaní s januárom 2019. Kritici krajne pravicového prezidenta tvrdia, že jeho politika a rétorika „povzbudzujú ilegálne aktivity“. Jair Bolsonaro však odmieta tieto obvinenia a vyhlásil, že Brazília je príkladom v ochrane prírody.

Ilustračná fotografia, Foto: SITA(AP)

V januári prišiel prales o viac ako 280 štvorcových kilometrov vegetácie, čo je oproti januáru 2019 nárast o 108 percent. Informoval o tom Národný inštitút pre vesmírny výskum (Inpe). Je to zároveň rekord dosiahnutý počas jedného mesiaca od roku 2016, keď začali monitorovať situáciu.

január 2017 – odlesnených 58 štvorcových kilometrov vegetácie

január 2018 – odlesnených 183 štvorcových kilometrov vegetácie

január 2019 – odlesnených 136 štvorcových kilometrov vegetácie

január 2020 – odlesnených 280 štvorcových kilometrov vegetácie

Ilustračná fotografia, Foto: SITA(AP)

Klimatológ Carlos Nobre z Univerzity v Sao Paule povedal, že odlesňovanie tento rok zrejme dosiahne ešte vyššiu úroveň ako vlani, keď medzi júlom a septembrom, teda počas obdobia sucha, odlesnili tisíc štvorcových kilometrov za mesiac.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )