Foto: MovieStillsDB.com

Chuligáni nemajú záujem o výsledok hry.

Toto je stará známa, ktorá však samotnému futbalu ako hre kazí imidž. Udalosti, ktoré sa odohrali nedávno v Bratislave sú dôkazom toho, že skupiny bitkárov hľadajú potešenie práve v pästnom súboji. Zatiaľ čo pre istú skupinu ľudí je takéto správanie absolútne nepredstaviteľné, pre samotných účastníkov je spôsobom ako ventilovať agresivitu.

Ako upozorňuje portál Pravda, v minulosti platil stereotyp, že k chuligánstvu sa hlásia len nižšie spoločenské triedy, no potešenie v pouličných bitkách údajne nachádzajú aj lekári, právnici či manažéri. V reakcii na stredajšie udalosti sme pre vás pripravili článok najväčších bitkách a výtržnostiach chuligánov na Slovensku. Teraz vám prinášame zoznam najlepších filmov, ktoré sa téme chuligánov venujú.

Hooligans / Futbaloví chuligáni

ČSFD: 79 %
IMDB: 7,5/10

Zoznam otvoríme filmom Hooligns z roku 2005, ktorý je asi najznámejším dielom, ktoré sa tejto téme venuje. Zároveň obsadzuje aj najznámejších hercov, keďže v hlavných úlohách môžeme vidieť Elijaha Wooda, ktorý sa v tom čase snažil vymaniť z role Froda a Charlieho Hunnama, ktorého o pár rokov na to čakal skvelý kariérny postup v podobe seriálu Sons of Anarchy. Film rozpráva príbeh o chlapcovi, ktorého neprávom vyhodili z Harvardu a tak prichádza do Londýna, kde sa zoznamuje s fenoménom chuligánstva.

The Firm / Chuligán

ČSFD: 50%
IMDB: 5,8/10

Film Chuligán rozpráva, ako by ste očakávali, o chuligánovi. Hlavný hrdina je Dom, ktorého si zahral u nás neveľmi známy herec Calum McNab. Dom sa snaží stať chuligánom, ktorý je do tohto sveta vtiahnutý zlým amorálnym príkladom menom Bex. Toho si zahral Paul Anderson. Vďaka humoru a dôvtipu Dom rýchlo zapadne, no ešte rýchlejšie si uvedomí, že do sveta bitkárov úplne nepatrí. Cesta von však vôbec nie je jednoduchá.

Rise of the Footsoldier

ČSFD: 79 %
IMDB: 6,9/10

Rise of the Footsoldier je životopisná akčná dráma o jednom z najobávvanješích londýnskych gangstroch. Film rozpráva o začiatkoch a živote Carltona Leacha, ktorého si vo filme zahral Ricci Harnett. Ten svoju kriminálnu kariéru započal ako pouličný bitkár, no cez prácu v ochranke sa vypracoval až na prominentného člena londýnskeho gangu. Film autenticky rozpráva o svete chuligánov v Essexe v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch.

The Football Factory

ČSFD: 75 %
IMDB: 6,9/10

Film rozpráva príbeh 20-ročného Tommyho Johnsona, ktorého život naberá na obrátkach práve cez víkend. Vtedy sa totiž uchyľuje k drogám, nezáväznému sexu a najmä krvavým bitkám. Tommy sa však veľmi rýchlo ocitá v momente, kedy chápe, že jeho život je len roztržkou medzi sexuálnymi scénami a bitkami. Sám seba sa tak pýta, aký má jeho život vlastne cenu.

I.D. / Inkognito

ČSFD: 82 %
IMDB: 7,4/10

Inkognito je titul, ktorý rozpráva o policajtovi v skupine chuligánov. John však prichádza na to, že stratiť svoju identitu vôbec nie je ťažké, práve naopak – je to až priľahké. Snažiť sa zapadnúť medzi chuligánov, no zároveň nezabudnúť na svoje poslanie strážcu zákona, je zasa na zbláznenie. Film pozoruje vývoj Johnovej postavy a jeho razantnú premenu, ktorá sa môže stať komukoľvek v nesprávnej skupine ľudí.

Hooligan Wars

ČSFD: nehodnotené
IMDB: 4,0/10

Film rozpráva príbeh futbalistu, ktorý však vo svojej nádejnej kariére nemôže pokračovať kvôli zraneniu. Presťahuje sa tak do lacnejšej štvrte, a aby uživil rodinu, nájde si prácu. To však ešte netuší, že sedieť za volantom zmrzlinárskeho auta vôbec nie je tak bezpečné, ako si myslel. Miesto jeho pôsobenia totiž okupujú poľské gangy, ktoré zmrzlinárske autá využívajú na distribúciu drog. Keďže hlavný hrdina potrebuje ochranu, spojí sa s miestnymi chuligánmi. Zisťuje však, že toto je ďalšie nesprávne rozhodnutie…

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )