Foto: Unsplash

Pre určitú skupinu ľudí máme dobré správy.

Prepustení baníci dostanú od budúceho roka od štátu opäť vyššie kompenzačné príspevky. Sumy týchto dávok totiž podľa príslušného zákona vzrastú o rovnaké percento, o aké sa od júla tohto roka zvýšilo životné minimum. Kompenzačné príspevky, ktoré im vyplácajú úrady práce a sociálnych vecí, tak od januára pôjdu nahor o 14,7 %.

Základná suma kompenzačného príspevku pre baníkov, ktorí pracovali pod zemou najmenej tri roky alebo aspoň šesť rokov, od januára stúpne z 223,10 eura na 255,90 eura mesačne. Ak baník pracoval pod zemou najmenej tri roky, kompenzačný príspevok dostáva jeden rok a ak fáral do baní najmenej šesť rokov, dávku poberá dva roky. Pre baníkov, ktorí pracovali v bani najmenej 10 rokov alebo aspoň 15 rokov, základná výška kompenzačného príspevku sa od začiatku budúceho roka zvýši z 390,30 eura na 447,70 eura mesačne. Po odpracovaní najmenej 10 rokov v bani prepustený baník dostáva príspevok tri roky a ak v bani odrobil aspoň 15 rokov, nárok na kompenzačný príspevok mu trvá sedem rokov.

Niektorí dostanú viac o desiatky eur

Od 1. januára budúceho roka tiež stúpne koeficient, na základe ktorého sa vypočíta zvýšenie sumy kompenzačného príspevku. Ide o prípady, keď prepustený baník odpracoval viac ako 3 roky v baníctve. Koeficient v tomto prípade vzrastie z 19,6 na 22,5. Zvýši sa aj koeficient, na základe ktorého sa vypočíta zvýšenie sumy kompenzačného príspevku, ak bývalý baník odpracoval v baníctve viac ako 10 rokov, a to z 26 na 29,8. Vyššie koeficienty budú pre prepustených baníkov znamenať vyššie kompenzačné príspevky. Pri 30 odpracovaných rokoch v bani kompenzačný príspevok od budúceho roka stúpne z 910,30 eura na 1 043,70 eura.

Uložiť článok

Najnovšie články