Foto: Archív interez.sk (TASR/AP)

Ochranka severokórejského vodcu bežiaca popri jeho limuzíne zaujala celý svet.

Stretnutie severokórejského vodcu Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa prinieslo niekoľko zaujímavých výsledkov. Severná Kórea údajne súhlasila s úplnou denuklearizáciou kórejského polostrova a USA naopak zastaví spoločné vojenské cvičenia s Južnou Kóreou. Okrem toho si na summit Kim Čong-un priniesol vlastný záchod i svoju klasickú ochranku. Kto sú vlastne muži pobehujúci popri limuzíne vodcu Severnej Kórey a aké podmienky majú pre získanie tejto práce?

V poslednom čase sa Kim Čong-un začal na verejnosti (summity v Severnej Kórei, v Južnej Kórei a Singapure) ukazovať oveľa častejšie ako doteraz. Okrem politických krokov však svet sleduje i jeho jeho ochranku. Kto sú muži v oblekoch pobehujúci popri limuzíne Kim Čong-una v snahe uchrániť vodcu za každú cenu? Pre BBC túto otázku zodpovedal analytik Michael Madden.

Foto: TASR (AP Photo/Evan Vucci)

Podľa Michaela Maddena pochádzajú muži z Kimovej ochranky zo špeciálneho vládneho úradu Central Party Office # 6, nazývaného i  Main Office of Adjutants. Ak by ste sa chceli stať aj vy súčasťou skupiny bodyguardov Kim Čong-una, museli by ste najskôr patriť do Severokórejskej armády (čo nie je pre obyvateľov krajiny veľký problém – povinná vojenská služba) a za zásluhy by ste sa museli dostať do spomínaného špeciálneho úradu. To však nie je zďaleka jediná podmienka.

Foto: Archív interez.sk (TASR/AP)

Kritériá pre najbližších bodyguardov severokórejského vodcu sú oveľa prísnejšie. Samozrejmosťou je dokonalý zrak, no nutná je i podobná výška, akú dosahuje samotný Kim Čong-un (cca 1,70 metra). Dokonalé ovládanie strelných zbraní a bojového umenia je takisto nutnou podmienkou pre získanie tejto práce. Nič z toho by vám však nebolo nič platné, pokiaľ by ste nezvládli náročné psychické, fyzické a vytrvalostné testy. Vylúčené sú i akékoľvek fyzické nedostatky. Jednoducho, ako bodyguard Kim Čong-una musíte byť pohladní.

Ochranka severokórejského vodcu obklopuje limuzínu vždy z troch strán, aby tak získali čo najlepší rozhľad na okolie a okamžite tak identifikovali možné komplikácie. Títo muži sú jediní z celej Severnej Kórey, ktorí majú povolené nosiť v blízkosti vodcu strelnú zbraň. Údajne má ísť o jednu poloautomatickú a jednu záložnú. I bez zbrane by si však s bežným útočníkom poradili poľahky, vďaka dokonalému ovládaniu bojových umení. Nejde však o žiadne nabúchané „gorily“. Po vstupe do úradu totiž všetci získavajú špeciálne vzdelanie.

Pozri aj: V Malom Dunaji došlo k masívnemu úhynu rýb. Zadusiť sa mali kvôli fekáliám vypusteným do rieky

BBC, ladbible.com
Príbehy
0
Komentovať (0)