Ilustračná foto: Pixabay

Barmské pytóny sú v národnom parku Everglades na Floride nežiadúcim inváznym druhom.

Skupina vedcov rozrezala barmského pytóna, ktorého ochrancovia parku našli a zabili v národnom parku Everglades. V jeho útrobách našli vcelku prehltnutého a neporušeného 1,5-metrového aligátora.

Článok pokračuje pod videom ↓

V 5-metrovom hadovi bol 1,5-metrový aligátor

Roosie Mooreová, geovedkyňa z Floridy, zdieľala na svojom Instagrame virálne video, v ktorom bola ukázaná pitva obrovského pytóna, ktorý mal vypuklý žalúdok od potravy, ktorú prehltol.

Na videu je jasne vidieť, že pytón má v tráviacom trakte aligátora. Samotný pytón bol pritom dlhý vyše 5 metrov, uvádza portál Science Alert.

Tiež som si povedala, že je to hnusné a to som zvvyknutá na pitvy,“ povedala Mooreová pre CNN. Vedci si pri pitve museli robiť prestávky kvôli nepríjemnému zápachu.

Video zverejnené na Instagrame ukazuje, ako vedci skúmajú ešte nerozrezaný tráviaci trakt hada. Následne ho rozrezali a vybrali odtiaľ celého aligátora.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Rosie Moore (@rosiekmoore)

Invázny druh

Barmské pytóny sú vo floridskom národnom parku Everglades inváznym druhom. Narúšajú miestny ekosystém a decimujú pôvodné druhy. „Tieto hady úspešne napadli citlivý ekosystém. Predstavujú hrozbu pre rôzne druhy živočíchov, keďže pytóny dokážu skonzumovať širokú paletu zvierat,uviedla Mooreová.

Jedia našu pôvodnú divočinu,“ povedal biológ invazívnych druhov Mike Kirkland pre Insider. Problémom je taktiež to, že konkurujú iným zvieratám a oberajú ich o potravu.

Barmské pytóny patria medzi najväčšie hady na svete. Do Everglades sa pravdepodobne dostali kvôli nezodpovedným majiteľom, ktorí ich tam vypustili, keď zistili, že ich domáci miláčik narástol do neúnosnej veľkosti. Kvôli nedostatku predátorov a vhodnému podnebiu sa krajina podobá na ich domov, čo sú krajiny juhovýchodnej Ázie. Niet teda divu, že sa pytónom na Floride darí.

V Everglades preto fungujú lovci pytónov, ktorí tieto hady hľadajú a usmrcujú. Takýmto spôsobom ukončil svoj život aj had na videu. Najviac ochranárov ale mrzí, že ešte pred smrťou dožral malého aligátora, ktorý je, narozdiel od pytóna, pôvodným obyvateľom národného parku.

Najnovšie články