aktuálna správa
Šiestich ekologických aktivistov odsúdili v Iráne na štyri až desať rokov väzenia pre obvinenia zo špionáže.

Majú právo sa odvolať, uviedol oficiálny hovorca iránskej justície, ktorého vo štvrtok citovali miestne médiá. Informovala o tom agentúra DPA.

Šestici ochrancov zvierat z neziskovej organizácie Persian Wildlife Heritage Foundation pripísali iránske orgány kontakty s tajnými službami USA, v dôsledku čoho čelili obvineniam zo špionáže. Bližšie podrobnosti neboli zverejnené.

Podľa Centra pre ľudské práva v Iráne (CHRI), neziskovej organizácie sídliacej v New Yorku, ich však zadržali pre používanie tzv. fotografických pascí, ktoré sú bežným nástrojom odborníkov na zvieratá vo voľnej prírode, píše agentúra AP.

Odsúdení sa v Iráne zasadzovali za ochranu kriticky ohrozeného geparda indického, známeho aj ako ázijský gepard, a takéto fotoaparáty využívali na sledovanie jeho jedincov.

CHRI uviedlo, že na vynesenie verdiktu čakajú ešte dvaja ochranári. Ďalší zo zadržaných ochrancov, Kavous Seyed Emami s iránskym i kanadským občianstvom, zomrel vo februári 2018 za sporných okolností vo väznici, kde čakal na proces. Jeho vdove následne bránili odcestovať z Iránu, neskôr sa jej však poradilo krajinu opustiť, uviedla AP.