aktuálna správa
Vedcom sa poradil prevratný úspech. V umelej maternici sa im podarilo úspešne "vypestovať" jahňatá. Veľký úspech ocenili lekári a vedci po celom svete.

Vyzerá to ako keby sme sa pozerali na sci-fi film. Hýbajúce sa jahňa v plastovom vreci, z ktorého trčia rúrky a hadice a cez ktoré prúdi výživový roztok. Avšak toto nie je vedecko-fantastický film ale realita, ktorá môže v už blízkej budúcnosti zachrániť tisíce predčasne narodených detí po celom svete. 

Deti narodené pred 25 týždňom, majú malú pravdepodobnosť prežitia a napríklad v Spojených štátoch amerických je práve takáto úmrtnosť predčasne narodených detí, hlavnou príčinou detskej úmrtnosti. Nový experiment s jahňaťom a umelou maternicou však dáva týmto deťom veľkú nádej.

„Tieto deti naliehavo potrebujú premostenie medzi maternicou matky a vonkajším svetom“ hovorí Alan Flake, vedecký pracovník pre štúdium fetálnej chirurgie v detskej nemocnici vo Filadelfii.

Umelá maternica

Umelá maternica môže časom zachrániť množstvo predčasne narodených detí.https://www.STARTITUP.sk/ Credit: The Verge

Geplaatst door Startitup op woensdag 26 april 2017

Čo vedci vlastne urobili? Zobrali osem jahniat medzi 105 a 120 dňom vývinu, čo je ekvivalent 23. až 24. týždňa u ľudí a umiestnili ich do umelej maternice. Umelá maternica predstavuje utesnený sterilný vak naplnený roztokom, ktorý zastáva funkciu plodovej vody v maternici. Srdce jahňaťa je prepojené cez pupočnú šnúru na prístroj, ktorý reguluje okysličovanie krvi. Na schéme je znázornené, ako celý proces funguje.

Nature Communications

Jahňatá sa v umelých materniciach úspešne vyvíjali a iba po štyroch týždňoch ich mozog či pľúca dozreli do štádií, aké by mali mať v danom veku. Takisto sa im začala vytvárať vlna, otvorili oči a vyvinul sa u nich aj prehĺtací reflex.

„Boli sme mimoriadne úspešní v nahradení prirodzených podmienok, aké panujú v skutočnej maternici“, povedal Flake a ďalej dodáva: „Jahňatá rástli úplne normálne. Mali dozreté pľúca a mozog. Vlastne boli vo všetkom zhodné tomu, ako keby rástli v maternici matky.“

Aj keď táto štúdia vyzerá veľmi sľubne, treba sa držať pri zemi, najmä ak sa bavíme o nahradení jahniat za deti. „Umelé maternice boli testované – neúspešne v roku 1996. Celé to zlyhalo na nedostatočnej technike a nedostatočnom obehovom systéme“, hovorí Olga Khazan.

Je jasné, že jahňa nie je dieťa. Pupočné cievy sú u detí iné ako u jahniat a sú tu aj iné odlišnosti, napríklad vo veľkosti vývinu plodu. Avšak ak všetko pôjde podľa plánov, vedci dúfajú, že by mohli toto zariadenie otestovať na predčasne narodených deťoch už o tri alebo maximálne päť rokov.

Ohlasy na tento nevšedný experiment sú z vedeckej obce plné nadšenia. „Toto je svet zajtrajška“ povedal Neil Marlow profesor neonatologickej medicíny na univerzite v Londýne, ktorý nebol do výskumu zapojený a ďalej nadšene dodáva: „To, čo sa im podarilo s jahňatami v priebehu štyroch týždňov, je skutočne veľká vec.“

Ak si chcete pozrieť podrobné video o výskume, pozrite si nasledujúce video (v anglickom jazyku):

Pozri aj:  Obrovský prevrat vo vede: Vedci vytvorili prasacie embryo skrížené s ľudskými bunkami

interez.sk (Matej Mensatoris), sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články