Dimorphos

Foto: SITA/ASI/NASA via AP

DART skrátil obežnú dráhu 11 hodín 55 minút na 11 hodín 23 minút.

Sonde amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa v rámci testovania obrany Zeme pred vesmírnymi telesami podarilo zmeniť dráhu asteroidu Dimorphos. V utorok to oznámila NASA, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Sonda Double Asteroid Redirection Test (DART) 26. septembra úmyselne narazila do asteroidu Dimorphos, čím ho vytlačila na rýchlejšiu obežnú dráhu okolo väčšej binárnej planétky Didymos.

Dimorphos
SITA/ASI/NASA via AP

Ich pokus predčil očakávania

„DART skrátil obežnú dráhu 11 hodín 55 minút na 11 hodín 23 minút,“ povedal pre AFP riaditeľ NASA Bill Nelson. Vedci pôvodne dúfali, že po náraze sa ju podarí skrátiť aspoň o desať minút.

„Táto misia ukazuje, že NASA sa snaží byť pripravená na čokoľvek, čo na nás vesmír vrhne,“ uviedol Nelson. Vedci potrebovali asteroid aj planétku niekoľko dní pozorovať pomocou teleskopu, aby čo najpresnejšie určili, ako veľmi náraz zmenil dráhu 160-metrového asteroidu, píše AP.

Sonda odštartovala v novembri 2021 z Vandenbergovej základne v americkom štáte Kalifornia. Náklady testu boli 325 miliónov dolárov, píše AP.

Najnovšie články