Foto: Unsplash

Je veľmi pravdepodobné, že služby AliExpressu ste niekedy využili aj vy. Podľa najnovších správ môže v Európe čeliť problémom.

Služby superlacných veľkých predajcov z Číny dodnes využíva aj množstvo Slovákov. Ľudí často lákajú výhodné ceny v kombinácii s netradičným sortimentom, pričom často zabúdajú na bezpečnosť a ďalšie faktory spojené s takýmito obchodníkmi. Ako informuje portál oPeniazoch.sk, práve AliExpress sa teraz ocitol pod drobnohľadom Európskej komisie.

Prídu Slováci o AliExpress?

Ako z najnovších informácií vyplýva, Európska komisia na svojom webe deklarovala, že začína formálne konanie voči spoločnosti AliExpress. Cieľom konania je posúdenie, či predajca mohol porušiť akt o digitálnych službách, ktorý sa už od 17. februára vzťahuje na všetkých online sprostredkovateľov v EÚ. V rámci spomínaného aktu sa komisia môže pozrieť na to, akým spôsobom spoločnosť ochraňuje spotrebiteľa.

Konkrétnejšie by malo ísť o úroveň presadzovania AliExpressu pri zákaze predaja výrobkov ohrozujúcich zdravie, prístupnosť k materiálom zobrazujúcim pornografiu (ochrana maloletých), šírenie nezákonného obsahu, vnútorná kontrola systému, kontrola predajcov, transparentnosť, ale aj spoľahlivosť informácií, ktoré poskytujú predajcovia.

„Ochrana spotrebiteľov, najmä maloletých, je základným kameňom aktu o digitálnych službách. AliExpress musí dodržiavať svoje povinnosti týkajúce sa zmierňovania systémových rizík na svojej platforme a uplatňovať všetky ochranné ustanovenia na zaistenie bezpečnosti svojich služieb. Komisia teraz posúdi svoje opatrenia a overí ich súlad s našimi pravidlami,“ uviedla výkonná podpredsedníčka pre Európu pripravenú na digitálny vek, Margrethe Vestagerová.

Podľa zástupcov Európskej komisie je AliExpress povinný uvedený akt dodržiavať v plnej miere, nakoľko jeho služby využívajú desiatky miliónov Europánov. Po formálnom začatí konania sa zozbierajú všetky dôkazy, ktoré následne budú kompetentní vyhodnocovať a podľa závažnosti vyvedú dôsledky.

Uložiť článok

Najnovšie články