Piatkový večer sa niesol v znamení výročného jednodňového festivalu slovenského vydavateľstva Slnko Records. Bratislavský Nu Spirit Club sa počas tohto večera zmenil na miesto osláv 14-tich...

Piatkový večer sa niesol v znamení výročného jednodňového festivalu slovenského vydavateľstva Slnko Records. Bratislavský Nu Spirit Club sa počas tohto večera zmenil na miesto osláv 14-tich rokov jeho pôsobenia. Počas tematického večera Slnko Spirit 2015 sa predstavili interpreti, ktorí počas posledných 12 mesiacov vydali svoje nahrávky pod touto značkou. Vydavateľstvo počas svojho pôsobenia stihlo vydať  už 78 albumov. Ak by ste si chceli kúpiť všetky mp3, ktoré kedy vôbec vydali zabralo by vám to spolu 7,5 gigabajtov miesta.

Večerom sprevádzal moderátorský debutant Lyrik, známy  z projektu Modré Hory.

Na úvod klub naplnil melancholickými textami a melódiami Archívny chlapec.

„Archívnemu chlapcovi právom patrí titul salónneho vegána. Znamená to, že 2 týždne je vegánom a úplne abstinuje a potom sa dostane akoby na vegánske dno. Vtedy si dá naraz karpačo, tatarák a zapije to celé  pivom. Následne sa zavrie do svojej cihlovej chatky, kde žije spolu  so svojou manželkou, synom a psom. Svoje texty a hudbu vytvára práve počas obdobia tohto vegánskeho dna,“ povedal Lyrik.

slnko spirit 15 (1)

Po druhej skladbe sa k Archívnemu chlapcovi pridalo dievčenské trio Dobropič. Spoločne si zahrali aj skladbu Raketoví chlapci, pieseň o vesmírnej láske.

Ďalšou z  vystupujúcich kapiel bolo bratislavské zoskupenie Tu v Dome. Kapela žánrovo nezaraditeľná nazýva žáner, ktorý hrajú, „brnkačka“. Po 23 rokoch si prizvali k sebe na koncert staronového kontrabasistu Miša Šuleka a na klubovom pódiu to spolu energicky odpálili. Na mieste nenechali stáť ani Lyrika, ktorí si s nimi zarepoval počas známeho hitu Príšerie. Nesklamali ani náhodných, či menej náhodných zahraničných fanúšikov. K záveru pridali skladbu porušujúcu jazykový zákon das Model od Kraftwerku, v nemčine. Na vyzvanie Lyrika sa  podľa tradície ešte 5-krát poklonili,  a to už vystriedala miesto na pódiu Katarzia.

Katka Kubošiová, pre tento večer v sivých zaujímavo strihaných šatách s bielou gitarou v rukách zaplnila priestor svojou žensky-dievčenskou energiou. Okrem tradičných rytmických gitarových príbehov však návštevníkom predviedla aj svoju o čosi „drsnejšiu tvár“, repujúc texty do live elektronického podmazu. Možno aj týmto  spôsobom si speváčka „líže hlboké rany z budúcnosti“, ako spieva v jednej zo svojich skladieb. Lyrik Katarziu označil za dupstepovú divu, ktorá tvorí postexistencionálne skladby s romantickým nádychom.

slnko spirit 15 (10)

V rámci svojho ďalšieho moderátorského vstupu sa s úsmevom priznal, že spolu s členmi kapely Korben Dallas  na začiatku ich hudobnej  kariéry cestou v dodávke spolu spievali a repovali počas skladby Happy day. Vraj až po vzniku hitu Otec a vystúpení na Pohode si uvedomil ich stratosferickosť a stali sa preňho monumentálnymi ľuďmi, ktorí robia monumentálne veci. Čo sa týka vydavateľstva Slnko Records, v počte predaných CD sú na druhom mieste hneď po Jane Kirschner a v rámci ponúk na koncertovanie netrpia núdzou. Spevák kapely Juraj Benetin, na úvod ich  koncertu odpromoval nový album kapely, s názvom Kam ideme. Nezabudol spomenúť jeho červenú farbu, čo je veľmi tematické práve  v  predvianočnom čase. Podľa jeho slov je album kapely tým najvhodnejším vianočným darčekom. Hneď nato to  potvrdil skladbou Pochybnosti (Načo sú mi pochybnosti… Aké by to bolo všetko krásne, keby bolo všetko jasné). „Šťastné a Veselé a veľa Slnka na budúci rok,“ zaprial fanúšikom na záver.

slnko spirit 15 (11)

Longital (Shina a Daniel Salontay) priniesli počas večera v znamení „Slnka“ spolu s energickou sekciou bicích Maja Slávku, slnko aj do sŕdc ľudí.

„Nehovorte nikdy nedá sa, všetko sa bude dať,“ aj to boli úvodné slová Shiny, ktorá spolu s Danielom stojí za vznikom samotného vydavateľstva Slnko Records, a  aj za celým výročným večerom Slnko Spirit 2015.

Longital zahrali okrem svojich známych hitov aj 3 skladby, ktoré vznikli už počas  spolupráce s bubeníkom Mariánom Slávkom. Prvou z nich bola skladba Krídla samoty o ktorej Shina povedala na úvod pár slov: „Táto skladba je o tom,  keď sa človek chce zbaviť ľudí vo svojom okolí a užiť si viac sám seba, no niekedy to aj trošku potom bolí.“

Rozlúčili sa už tradične skladbou A to je všetko? V jej  strhujúcom závere  nechali prehovoriť zvukmi už len  nástroje, bez spevu a slov. Divákom predviedli spoločne   jedinečné  majstrovstvo vzájomného hudobného súznenia.

slnko spirit 15 (18)

To však nebol záver večera. S novým pokrikom medzi pesničkami „bravóoo“ vystúpili na pódium poslední účinkujúci, bratislavská kapela Hviezda. Aj napriek pokročilejšej večernej hodine sa energickým rockerom podarilo rozprúdiť  atmosféru v sále. Hoci v skladbe Sny farebné spieval spevák kapely, Tomáš Ďurovka: „ Nechcem sa zobudiť nechajte ma tak, skutočnosť na príťaž nechajte ma spať,“ svojim fanúšikom počas koncertu  zaspať nedovolili a  už po prvých tónoch ich naplno prebudili. Kapela, ktorej frontman hrdo niesol na tričku nápis „sex & abstinencia & rakenrol“, sa dočkala od divákov zaslúženého potlesku a za búrlivých ohlasov pridala nie jeden, ale hneď dva prídavky. No to si už musel bubeník Roman Lauko neveriacky znovu nasadiť zložené činely, no záverečná skladba, známy hit Nič sa nemení, neostala bez povšimnutia a ohlasov od  fanúšikov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )