foto: Jaro Novák

Piatok sa niesol v znamení dažďa. Nepodarilo sa ho rozohnať ani premiérovému projektu Pohoda 21: Godár, Burlas, Kofroň a Symfonický orchester Slovenského rozhlasu.

Stačila však malá chvíľa a mraky s dažďom boli fuč, keď sa na hlavnom Urpiner stage objavila holandská formácia Gallowstreet. Mix trapu, funku, hip-hopu, afrobeatu a tanečnej hudby vykopla premoknutých návštevníkov festivalu zo stanov a pod stageom sa rozpútala energická tanečná párty. Festival nabral do žíl novú energiu, vyšlo slnko a išlo sa ďalej.

Hneď na to sme navštívili Európa stage. Stali sme sa svedkami prevedenia Ursinyho muzikálu Peter a Lucia. Tento rok si pripomíname 70. výročie jeho úmrtia a organizátori sa preto rozhodli dať priestor tomuto netradičnému hudobnému kúsku. Spojením kvalitných muzikantov z Talent Transport, Kuba Ursinyho a excentrického vyžarovania a hlasu Doroty Nvotovej sme mali možnosť precítiť tento známy tragický príbeh z vojnového obdobia. Medzitým sa na hlavný stage chystala Katarzia. Naživo sme tak mohli vidieť Milovať s hudbou v rámci hitu z jej nového osobitého albumu Agnostika.

foto: Jaro Novák

Prechádzame sa po pristávacej dráhe, tešíme sa zo zmeny počasia. V okamihu nás vtiahne Nay tanečný dom, kde sa nechávame strhnúť vírom nadšenia v kruhu temperamentných Tancov Rómov z Transylvánie. Neskôr nás britská zasnená pesničkárka Birdy usadí na trávu blízko Urpiner stage. Pozorujeme relaxujúcich ľudí a tešíme sa zo známych hitov ako napríklad People Help The People. Letný slnečný popík oblažuje naše zmysly.

Solange má malé meškanie. Stavíme preto na slovenskú kvalitu v podobe bratislavských Nvmeri v Ticketportal stage. V momente nás opantá energická slučka indie popových lomených beatov. Na chvíľu len tak sme. Necháme sa unášať príjemným rytmom v jemnom pohupovaní.

Konečne prichádza američanka Solange, ktorá prináša retro diskotéku v štýle 80. rokov. Náhle jej koncert zasiahne ďalšia prietrž mračien a spolu so stovkami ďalších ľudí utekáme do stanov. Vrcholom večera je britská raperka, skladateľka a vizuálna umelkyňa M.I.A. Dážď ustal a my sa ocitáme uprostred veľkej svetelnej 3D electro show. Energia pulzuje, publikum šalie. Silné ženské meno na vrchole piatkového programu nesklamalo.

foto: Jaro Novák

Zvedavosť nás nocou vedie k vzdialenejšiemu Orange stageu. Bohyňa svetla podľa lotyšskej mytológie, Austra, je zaujímavou bodkou za piatkovou nocou. Prenikavý vysoký vokál do elektronického podmazu nás z pozadia sprevádza ešte aj cestou do stanového mestečka. Rozprávková Katie Stelmanis v ružových šatách zostáva ešte dlho zapísaná v našej pamäti.

Priebeh celého dňa dokumentujeme aj na Instagrame, preto neváhaj sledovať naše InstaStories.

interez.sk (Saša Pastorková, foto: Jaro Novák)
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )