Lukáš Mužla / / Objektívom
Prvý októbrový víkend patril v Banskej Bystrici jednému z najstarších festivalov na Slovensku. Prvý ročník Barbakan festu sa konal už roku 1994 a za...

Prvý októbrový víkend patril v Banskej Bystrici jednému z najstarších festivalov na Slovensku. Prvý ročník Barbakan festu sa konal už roku 1994 a za ten čas sa z čisto hudobného podujatia vyformoval zaujímavý multimediálny projekt zahrňujúci filmovú, audiovizuálnu a výtvarnú zložku. Festival sa konal na troch miestach. Premietanie filmov prebiehalo v kinosále Múzea SNP a taktiež v CNK Záhrade, kde sa uskutočnila aj väčšina z hudobných vystúpení. Záver piatkového a sobotného večera patril Klubu 77. 

barbakan (12)Festival odštartoval vo štvrtok premietaním filmu Paola Sarantina, Tu to musí byť. Večerný program zahájil projekt s názvom Stroon. Dalibor Kocian, člen slovenskej kapely Puding Pani Elvisovej, má skutočne široký hudobný vkus. Na Barbakane nám predstavil svoju hudobnú tvorbu k starej animovanej rozprávke o africkom čarodejovi. Záver večera patril sólovému vystúpeniu jedného z členov skupiny Plastic Swans, Pištovi Rybárovi. Pred koncom vystúpenia mu priatelia stihli ešte pripraviť milé prekvapenie v podobe gratulácie k narodeninám.

Piatkový večer už vopred veštil výbornú zábavu. Osobne ma prvá kapela veľmi milo prekvapila. Zaujímavý poľský projekt Cosovel nasadil latku veľmi vysoko. Mladé zoskupenie, zložené z troch mladých umelcov, si stihlo odohrať koncert aj na tohtoročnom Waves Bratislava. Svieža elektronická hudba pomaly pripravovala zatiaľ neveľké publikum na piatkový večer. Po Cosovel sa na pódiu rozložili chlapci z Le Payaco. Akoby z nikade sa po prvej hitovke zjavili pred pódiom prvý odvážlivci a čochvíľa sa priestor zaplnil tancujúcimi fanúšikmi. Posledný koncert sa odohral v Klube 77. Prešovská kapela Chiki Liki Tu-a sa na Barbakane zastavila v rámci svojho turné, kde oslavovali 20 rokov na hudobnej scéne. Východniari naozaj nesklamali a publikum poriadne zabavili.

barbakan (11)V sobotu patril večer jednoznačne jazz-popovej umelkyni Susane Sawoff. Hudobná sekcia však odštartovala slovenským zoskupením Fresh Out Of The Bus. Trojica chalanov z Nitry sa jazzovému večeru nebáli konkurovať s pestrým výberom rýchlych gitarových skladieb s melancholickým vokálom. Susane Sawoff, to bolo však to, na čo sa v sobotu čakalo. Pred pódiom sa rozložili stoličky, ľudia si prisadli bližšie a rakúska speváčka dokázala, že si svoju prezývku „rakúska Diana Krall“ skutočne zaslúži. Večer sa končil opäť v Klube 77, kde si spolu zahrali slovenský DJ a producent Bobsan s bubeníkom Marekom Gregorom.

Posledný nedeľný deň programu už patril výhradne filmovej sekcii. CNK Záhrada zastrešila tri filmové premietania. Celkovo sa na festivale objavili tri filmové kategórie, a to Na úteku, filmy Paola Sorentina a Medailón Ivana Palúcha.Komentovať (0)