Foto: MBARI

Bizarný tvor patrí do skupiny špagetových červov.

Podivné stvorenie obýva morské dná a je pokryté žiarivými oranžovými chápadlami, ktoré sa podobajú na špagety. Jeho zábery nedávno debutovali na internete na novom zázname a okamžite mnohých zaujali. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Nezvyčajný živočích je v skutočnosti typom segmentovaného morského červa známeho ako mnohoštetcovce a patrí do skupiny pomenovanej príznačne – špagetové červy, uvádza portál Live Science.

Vedci z Monterey Bay Aquarium Research Institute zachytili červa už v roku 2012 pomocou ich diaľkovo ovládaného prieskumného plavidla pri skúmaní Kalifornského zálivu.

Bez mena bude pravdepodobne ešte dlho

Video však zverejnili iba prednedávnom na Oslavu svetového dňa mnohoštetcov. Tento konkrétny druh ešte nebol oficiálne pomenovaný, no patrí do rodu Biremis. Nemá oči ani žiabre a pomocou svojich chápadiel zachytáva drobné kúsky organického odpadu, ktorým sa následne živí, uvádzajú vo vyhlásení vedci.

Väčšinou tieto živočíchy žijú v norách či tuneloch pod morským dnom, ale konkrétne tento červ žije nad dnom a pláva tesne nad ním, pričom hľadá potravu, ako ukazuje jeho prvé pozorovanie.

Zaujímavé je, že títo vedci už našli prvého červa v roku 2003, no rovnako ako tento, ani ten prvý nemá ešte pomenovanie. Vedci tvrdia, že aj keď sa to môže zdať jednoduché, ide o zložitý proces. Potrebujú totiž zbierať vzorky živočícha, skúmať jeho kľúčové znaky, sekvenovať DNA a až následne mu priradiť meno.

Pokiaľ ide o červa na videu, nie je jasné v akých hĺbkach dokáže žiť, no pozorovanie bolo zatiaľ uskutočnené v hĺbke dvoch kilometrov. Aj tento červ poukazuje na to, ako málo je prebádané morské dno a ako málo toho vedci vedia o úlohách takýchto živočíchov.