Foto: NASA [Public domain], via Wikimedia Commons, PxHere

Na Galapágoch objavili korytnačku, ktorú sme považovali za vyhynutú.

Korytnačie ostrovy sopečného pôvodu, ktoré obývajú prehistorické tvory, očarili pred mnohými rokmi aj autora teórie evolúcie Charlesa Darwina. Jedinečné súostrovie, ktoré v súčasnosti patrí Ekvádoru je dnes obľúbeným miestom turistov, ale stále aj významnou lokalitou pre výskum a odhaľovanie tajomstiev živočíšnej ríše. Najnovšie tu objavili druh korytnačky, o ktorom sme si viac ako storočie mysleli, že celkom vyhynul.

Ak by sme boli nesmrteľní, Charles Darwin by sa tento mesiac dožil svojich 210 rokov. Darčeku v podobe novoobjaveného druhu korytnačky by sa určite potešil. Na Galapágoch žilo kedysi celkom 14 druhov veľkých suchozemských korytnačiek. Európska kolonizácia, ale aj vulkanizmus sa stal osudným štyrom z nich.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Turtle Conservancy (@turtleconservancy),

Ostrov Fernandina je najmladším vulkanickým ostrovom v súostroví Galapágy. Práve tu podľa informácií ekvádorskej vlády aktuálne objavili korytnačku, o ktorej si svet viac ako storočie myslel, že dávno vyhynula. Samicu druhu Chelonoidis phantasticus objavili zamestnanci organizácií  Galapagos Parks a Galapagos Conservancy group. Objav potvrdil aj ekvádorský minister životného prostredia Marcelo Mata.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa SPIEGELONLINE (@spiegelonline),

Korytnačku druhu spozorovali na Galapágoch naposledy v roku 1906. Odvtedy ju svet nevidel. Vyskytovali sa síce nejaké neoficiálne správy o jej pozorovaní, no tie neboli nikdy potvrdené. Na Červenom zozname získala najmä kvôli masívnej vulkanickej činnosti ostrova štatút kriticky ohrozený druh (pravdepodobne vyhynutý). Ako sa práve ukázalo, svet sa mýlil.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Forrest Galante (@forrest.galante),

Už v roku 2013 objavili na ostrove Fernandina stopy a trus, ktoré naznačovali, že sa po ňom pohybuje tajomná korytnačka, ktorú sme považovali za vyhynutú. Trvalo teda celých 6 rokov, kým sa ju ľuďom podarilo objaviť. Samica z druhu má typický hladký pancier a ružový nos a je možné, že je posledná svojho druhu na Zemi. Detailnejšie informácie úrady aj pre jej ochranu neposkytli.

independent.co.ukdailymail.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články