Ilustračné foto: TASR - Milan Kapusta/Unsplash

Aplikácia Autogram sa môže stať efektívnym nástrojom elektronického podpisu.

Občianske združenie Slovensko.Digital vydalo mobilnú aplikáciu určenú na elektronické podpisovanie dokumentov. Je na nej skvelé, že je zadarmo a že vám v niektorých prípadoch môže ušetriť čas a tiež peniaze. Navyše, jediné, čo k elektronickému podpisu budete potrebovať, je smartfón s funkciou NFC a občiansky preukaz, ktorý bol vydaný po decembri 2022. 

Jednoduché použitie

Mimovládna organizácia predbehla štát a rozšírila svoj nástroj na elektronické podpisovanie dokumentov o mobilnú aplikáciu, ako uvádza portál Živé.

Používanie aplikácie je jednoduché. Cez aplikáciu si nájdete súbor, ktorý chcete podpísať. Následne zvolíte možnosť „podpísať mobilom“ a v aplikácii vyberiete voľbu „podpísať vzdialený dokument“. Postupujete podľa pokynov a potom priložíte občiansky preukaz k smartfónu, ktorý ho prečíta vďaka NFC čipu. NFC čip obsahuje spravidla každý novší smartfón. Dokument takýmto spôsobom elektronicky podpíšete.

Aj na desktope

Je možné si zvoliť podpisovanie bez časovej pečiatky alebo s časovou pečiatkou. Pri časovej pečiatke môže takýto podpis nahradiť v niektorých prípadoch aj úradne osvedčený podpis.

Pri používaní cez desktop je k dispozícii rozšírenie do prehliadača, pričom primárne je určené na podpisovanie na weboch Slovensko.sk a na finančnej správe, uvádza ďalej Živé. Podpisovanie mobilom je možné kombinovať aj s používaním desktopovej verzie.

Okrem občianskeho preukazu vydanom po roku 2022, k mobilu s NFC je tiež potrebné pripojenie na internet a tvorca aplikácie uvádza, že po podpísaní je dokument ukladaný v šifrovanej podobe. Ak potrebujete hromadné podpisovanie dokumentov, alebo máte starší e-občiansky preukaz, v takom prípade musíte využiť aplikáciu Autogram pre desktop.

Aplikácia od Slovensko.Digital je zadarmo a dostupná na Androide aj iOS.

Uložiť článok

Najnovšie články