Foto: Penny market/Pixabay

Petra Sušaninová / / News
O tom, ako by vyzeral svet, keby vyhynuli všetky včely, sme vám nedávno priniesli video.

Je však rozdiel počuť alebo čítať o niečom a vidieť to v realite. Reťazec Penny Market v Hannoveri sa preto rozhodol, že upozorní na závažný problém svojským spôsobom. Odstránil z pultov všetky produkty, ktoré závisia od existencie včiel.

Produktov, ktoré by sme bez včiel nemali, je viac, ako by ste si mysleli. Police obchodu totiž zívali prázdnotou. Zákazníci sa na nejaký čas museli rozlúčiť s množstvom ovocia a zeleniny, na policiach napríklad nenašli jablká, ale ani čokoládu, mnoho sladkostí, kávu, či mandle. Chýbalo aj niekoľko druhov marinovaného mäsa a kto by si chcel kúpiť toaletný papier, tiež by musel hľadať inde. Z viac ako 2 500 druhov produktov, ktoré Penny Market svojim zákazníkom ponúka, zrazu zmizlo z políc až 60 percent. Zákazníci o udalosti neboli vopred informovaní, hovorca sa vyjadril, že dúfal v akýsi „aha moment“. Chcel, aby si zákazníci sami uvedomili hrozbu.

unsplash.com

Takýmto spôsobom sa reťazec pokúšal poukázať na fakt, do akej miery sú včely pre ľudstvo dôležité a ako málo na to berieme v posledných desaťročiach ohľad. Vedci už dlho dvíhajú varovný prst, každým rokom totiž množstvo včelstiev z rôznych dôvodov uhynie. Najväčší úbytok tohto hmyzu badať najmä v posledných 20 rokoch. Do značnej miery za to môže práve človek a jeho aktivity, včelám totiž najviac škodí znečistenie prostredia, prudké klimatické zmeny a rôzne insekticídy, herbicídy a čoraz rozšírenejšie parazity.

Minister životného prostredia, Olaf Lies, sa vyjadril, že úmrtnosť hmyzu každým rokom stúpa a vedci to nedokážu nijak ovplyvniť. Toto je podľa neho najefektívnejší spôsob, ako ľuďom ukázať, o čo všetko by sme prišli, ak by viac nebolo včiel. Vyhynutie včiel by malo omnoho ďalekosiahlejšie následky, než len nedostatok tovaru v supermarketoch. Zasiahnutý by bol každý aspekt nášho života. V tejto oblasti je potrebných ešte mnoho výskumov, no už Einstein predpovedal, že ak by uhynula aj posledná včela, ostávalo by nám veľmi málo času. Bez nich by ľudstvo prežilo približne len štyri roky. Prišli by sme o väčšinu rastlinnej potravy, následkom čoho by vyhynulo mnoho druhov zvierat a ľudstvo by čoskoro trápil hladomor.

Aj keď sa veda a technika hýbu vpred míľovými krokmi, živé tvory sa nedajú nahradiť a ak chceme prežiť, je potrebné, aby si to ľudstvo uvedomilo čím skôr.

Pozri aj: Zabili vyše pol milióna včiel. Dvom chlapcom teraz hrozí za ich ohavný čin dlhý pobyt vo väzení

thelocal
0
Komentovať (0)