Čečenský vodca Ramzan Kadyrov v pondelok vyhlásil, že dôjde k novej ofenzíve ruských síl, a to nie len na obliehaný Mariupol, ale aj na Kyjev a ďalšie ukrajinské mestá.
Kadyrov sa takto vyjadril vo videozázname zverejnenom prostredníctvom aplikácie Telegram, informuje agentúra Reuters.
„Dôjde k ofenzíve… nie len na Mariupol, ale aj na iné miesta, mestá a dediny,“ povedal Kadyrov, ktorý sám seba zvykne označovať za „pešiaka“ ruského prezidenta Vladimira Putina.
„Luhansk a Doneck – tie v prvom rade plne oslobodíme… a následne si vezmeme Kyjev a ďalšie mestá,“ dodal s tým, že čo sa týka Kyjeva, o jeho získaní nemôže byť pochýb.
Spojenec Putina
Kadyrov, ktorý vládne ruskej Čečenskej republike tvrdou rukou, je bývalý veliteľ čečenských povstalcov a v súčasnosti spojenec ruského prezidenta Putina. Jeho bezpečnostné sily v Čečensku aktivisti i mimovládne organizácie dlhodobo obviňujú zo zneužívania právomocí a porušovania ľudských práv.
Kadyrovove najnovšie vyjadrenie o ofenzíve prišli v čase, keď sa ruskí vojaci zameriavajú na východ Ukrajiny. Moskva tvrdí, že jej hlavným cieľom je momentálne „úplné oslobodenie“ Donbasu, čím vo všeobecnosti odkazuje na Luhansk a Doneck, približuje stanica BBC.
Kadyrovovci bojujú po boku ruských jednotiek
Čečenské milície, takzvaní kadyrovovci, bojujú na Ukrajine po boku ruských jednotiek. Ich povesť je tam hrozivá, uviedla agentúra AFP. Kadyrov sa na sociálnych sieťach chváli tým, ako jeho muži strieľajú na všetky strany a tiež, ako kruto zaobchádzajú s ukrajinskými zajatcami. Uvádza pritom, že bojujú s „kyjevskými nacistami“, používajúc tak vyhrotenú propagandistickú rétoriku Moskvy.
Samotní Ukrajinci označujú Kadyrovových bojovníkov za jednu z najbrutálnejších súčastí inváznych síl Kremľa na Ukrajine, dodáva AFP.
Exkluzívne: Detským ambulanciám došla trpezlivosť. Ospravedlnenky majú voľne dostupné v čakárni, môže si ich zobrať ktokoľvek
Ubytujete sa za 13 € a najete za 10 €: Najkrajšie vianočné trhy v Európe pre rok 2025 máme len na skok. Začínajú už čoskoro
Zaplatili sme len 3 eurá: Vyskúšali sme sa veľmi lacno najesť v reštaurácii z Na nože. Niektorým sa takéto jedlo prieči
Žije v prenajatom byte, nemá auto a po meste chodí s batohom: Kto je Zohran Mamdani, prvý moslimský starosta New Yorku?
Najnebezpečnejšia žena: Bola posadnutá sexom a vraždila mužov pre zábavu. Dostala tvrdý trest, stále je hrozbou
Budú vianočné trhy v Bratislave drahšie? Stánkarov zaťaží vyššia 23 % DPH, na ľudí tento rok čakajú aj výhodné ponuky
Mamička varí lacné jedlá, aby šetrila peniaze: Podľa ľudí je to ako krmivo pre psa, jej manžel sa správa zvláštne
Navštívili sme nádhernú dolinu a strašidelný hrad úplne zadarmo: Nájdete tu aj jaskyňu a priam dokonalú jesennú prírodu
Boli sme v novom podniku, ktorý otvorili majitelia reštaurácie z Na nože. O tomto európskom klenote ste možno nikdy nepočuli
Jedol psie žrádlo, celý čas bol nahý: Táto reality šou prekonala rekordy, milióny ľudí sledovali mučenie












Nahlásiť chybu v článku