Ilustračná foto: Unsplash

Smutnou časťou tejto správy je, že prijať toto usmernenie trvalo celé roky.

Iniciatívna Inakosť upozornila na prelomové usmernenie k právnej zmene pohlavia, ktoré prijalo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky. Je malým pozitívnym krokom vpred, ktoré je pre Slovensko a predovšetkým transrodových ľudí na Slovensku veľmi dôležité. Zároveň však obsahuje aj problematické body, ktorých riešenie musí priniesť až budúcnosť.

Ako upozornila Iniciatíva Inakosť, Slovensko bolo jednou z posledných európskych krajín, ktoré vyžadovali od transrodových ľudí pri právnej zmene pohlavia podstúpenie kastračného zákroku. Ten nebol iba zásahom do ľudských práv, ale aj dôstojnosti každého jedného transrodového človeka, ktorý by mal mať právo rozhodnúť sa sám.

Trvalo to dlhé roky

Po dlhých rokoch konečne nastala na Slovensku zmena. Je nutné dodať, že jej predchádzala dlhá cesta a snaha slovenských transrodových a LGBTI+ ľudí.

Foto: Unsplash

Budú poznať presné podmienky a zruší sa nútená kastrácia

Nové usmernenie bolo schválené ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským a prinieslo niekoľko pozitívnych bodov. Hovorí o tom, že transrodoví ľudia budú vedieť, aké podmienky musia splniť, a čo môžu vyžadovať od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Nech to znie akokoľvek nepochopiteľne, doteraz toto nebolo ani zďaleka na Slovensku samozrejmosťou.

Ďalej ruší spomínané nútené kastrácie. To znamená, že transrodový človek si bude môcť vybrať medzi chirurgickým zákrokom a hormonálnou liečbou v kombinácii s testom života v preferovanom rode, a to v trvaní aspoň jedného roka.

O ich identite však stále bude rozhodovať niekto iný

Iniciatíva Inakosť ale upozornila aj na problémové body, ktoré v usmernení stále zostávajú. Jedným z nich je, že transrodoví ľudia budú musieť svoj status dokazovať a o ich identite bude v konečnom dôsledku rozhodovať lekár.

Slovensko teda ešte nie je ani zďaleka v cieli, čo sa týka tejto témy. Napriek tomu je nové usmernenie dôvodom na malú oslavu.

0
Uložiť článok
Komentovať